Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua!Doresc sa cumpar un teren intravilan la tara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua!Doresc sa cumpar un teren intravilan la tara iar vanzatorul ...

Buna ziua!Doresc sa cumpar un teren intravilan la tara iar vanzatorul are titlu de propietate pe el (detin o copie) si sustine ca are intabulare pe teren dar nu este gata cadastrul (in urma cu 7 luni in urma au fost facute masuratorile de cadastrist dar nu a mai primit nici un raspuns ulterior in legatura cu actele).Intrebarea mea este daca poate exista intabulare fara cadastru pe un teren dobandit dupa anul 2019 in baza legii 18/1991 ,,prin reconstituire de propietate"? Va multumesc!
Nu.
Fără documentație cadastrala, nu și l-as fi putut intabula.
Am inteles! As mai avea o intrebare: valoara sumei impozitului anual pe terenul achizitionat stabilita ulterior va fi in functie de valoarea sumei la cumparare de catre mine sau nu are relevanta suma tranzactiei terenului cu stabilirea impozitului anual?Multumesc!
Nu are nici o importanta pretul declarat in contract cu privire la valoarea de impozitare ulterioara.
Va multumesc foarte mult răspunsuri!
poianatib, utilizator