Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Cum pot deschide un cont in banca pt. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Cum pot deschide un cont in banca pt. pensia mamei ...

Buna ziua! Cum pot deschide un cont in banca pt. pensia mamei in varsta de 92 ani, care nu este transportabila? Multumesc!
Pensia ii este adusa acasa de catre postas. De ce are nevoie de cont bancar ?
Cont banca poate deschide numai mama dvs. pentru pensia sa. Dvs. aveti nevoie de o imputernicire data in fata notarului de catre mama dvs.
Pentru ca mama dvs.sa primeasca pensia pe card, aveti nevoie de o imputernicire data in fata notarului ca sa va puteti ocupa dumneavoastra de formalitati (contra cost notarul vine si la domiciliu). Si eu am trecut prin aceste formalitati, mama fiind netransportabila, am luat-o la mine in alta localitate si era singura cale de a rezolva problema pensiei.