avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se face corect dpv legal intr-un cuplu intabularea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se face corect dpv legal intr-un cuplu intabularea in cote ...

Cum se face corect dpv legal intrun cuplu intabularea in cote egale a unei case construite pe terenul cumparat doar pe numele unuia?
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 12:15, 14 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă soții nu au încheiat vreo convenție matrimonială, intabularea se face pe numele ambilor soți și atât.
In cadrul regimului comunitatii legale de bunuri, orice bun cumparat în timpul căsătoriei este bun comun, in devălmășie.
Asta înseamnă că imobilul este proprietatea soților, dar fără ca fiecare sot să aibă o cotă determinată/fixa/exactă din bun.


raluk0207 a scris:

Dacă soții nu au încheiat vreo convenție matrimonială, intabularea se face pe numele ambilor soți și atât.
In cadrul regimului comunitatii legale de bunuri, orice bun cumparat în timpul căsătoriei este bun comun, in devălmășie.
Asta înseamnă că imobilul este proprietatea soților, dar fără ca fiecare sot să aibă o cotă determinată/fixa/exactă din bun.

E vorba de un cuplu,necasatoriti.Teren cumparat pe numele ei,constructia pe din doua,intabularea urmeaza a se face in cote egale,cum e corect dpv legal de facut?Ei isi recunosc creciproc c.ontributia financiara egala.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atunci se vor intabula cotele declarate/convenite.
Ajunge o simpla declaratie de cote egale la intabularea casei chiar daca terenul e doar al unuia din cuplu? multumesc
Nu. Proprietarul terenului va deveni si proprietarul casei. Ca celalalt partener din cuplu sa poata construi pe terenul proprietarului (si prin urmare sa dobandeasca 1/2 din casa) trebuie constituita in favoarea acestuia o superficie asupra terenului. Mergeti la un notar public si cereti detalii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept proprietate aev aev Buna ziua, Dreptul de proprietate asupra unei case nou construite apartine exclusiv proprietarului terenului? Prietenul meu doreste sa cumpare un teren pe ... (vezi toată discuția)
Intabulare pe baza actului de donatie cristinaada cristinaada Buna ziua, sotul meu a primit prin act de donatie, in timpul casatoriei, de la mama lui un teren si autorizatia de construire emisa pentru construirea unei ... (vezi toată discuția)
Donatie in timpul casatoriei- regim juridic ContSters341205 ContSters341205 eu si sotul meu ne-am construit casa pe pamantul donat de tatal sotului ,donatie facuta in timpul casatoriei noastre.la un eventual partaj ma va afecta lucrul ... (vezi toată discuția)