Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se face corect dpv legal intr-un cuplu intabularea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se face corect dpv legal intr-un cuplu intabularea in cote ...

Cum se face corect dpv legal intrun cuplu intabularea in cote egale a unei case construite pe terenul cumparat doar pe numele unuia?
Dacă soții nu au încheiat vreo convenție matrimonială, intabularea se face pe numele ambilor soți și atât.
In cadrul regimului comunitatii legale de bunuri, orice bun cumparat în timpul căsătoriei este bun comun, in devălmășie.
Asta înseamnă că imobilul este proprietatea soților, dar fără ca fiecare sot să aibă o cotă determinată/fixa/exactă din bun.

raluk0207 a scris:

Dacă soții nu au încheiat vreo convenție matrimonială, intabularea se face pe numele ambilor soți și atât.
In cadrul regimului comunitatii legale de bunuri, orice bun cumparat în timpul căsătoriei este bun comun, in devălmășie.
Asta înseamnă că imobilul este proprietatea soților, dar fără ca fiecare sot să aibă o cotă determinată/fixa/exactă din bun.

E vorba de un cuplu,necasatoriti.Teren cumparat pe numele ei,constructia pe din doua,intabularea urmeaza a se face in cote egale,cum e corect dpv legal de facut?Ei isi recunosc creciproc c.ontributia financiara egala.
Atunci se vor intabula cotele declarate/convenite.
Ajunge o simpla declaratie de cote egale la intabularea casei chiar daca terenul e doar al unuia din cuplu? multumesc
Nu. Proprietarul terenului va deveni si proprietarul casei. Ca celalalt partener din cuplu sa poata construi pe terenul proprietarului (si prin urmare sa dobandeasca 1/2 din casa) trebuie constituita in favoarea acestuia o superficie asupra terenului. Mergeti la un notar public si cereti detalii.