Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Deschiderea coletului la livrare înainte de a se face ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Deschiderea coletului la livrare înainte de a se face plata, ...

Deschiderea coletului la livrare înainte de a se face plata, este sau nu un drept al consumatorului?
Din cate cunosc, ai dreptul de a verifica, la momentul primirii coletului, daca produsul din interior este in buna stare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
daca ati platit "livrare cu verificare" sau ati avut aceasta optiune inclusa.
Adică Directiva europeană 83/2011 nu este valabilă și în România, deși suntem țară membră?
Așa am citit și eu, dar cei de la Fan curier au interzis așa ceva...
Directiva europeană 83/2011 este valabila in Romania.