avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Deschiderea coletului la livrare înainte de a se face ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Deschiderea coletului la livrare înainte de a se face plata, ...

Deschiderea coletului la livrare înainte de a se face plata, este sau nu un drept al consumatorului?
Din cate cunosc, ai dreptul de a verifica, la momentul primirii coletului, daca produsul din interior este in buna stare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Iunie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
daca ati platit "livrare cu verificare" sau ati avut aceasta optiune inclusa.
Adică Directiva europeană 83/2011 nu este valabilă și în România, deși suntem țară membră?
Așa am citit și eu, dar cei de la Fan curier au interzis așa ceva...
Directiva europeană 83/2011 este valabila in Romania.

Alte discuții în legătură

Deschiderea coletului la livrare O.Mihai O.Mihai Buna ziua, Pentru produsele comandate online, livrarea facuta printr-o firma de curierat, in momentul in care primesc produsul fizic, pot deschide coletul ... (vezi toată discuția)
Dreptul de retur al unui produs defect cristiulian cristiulian Buna ziua, Am o nelamurire in privinta unei comenzi facuta cu ceva timp in urma, la distanta. Dupa o prealabila consultare telefonica si citirea ... (vezi toată discuția)
Comanda cu probleme emag ! Costel2018 Costel2018 Am comandat un produs de pe emag si mi sa promis că îmi ajunge peste 3 zile maxim dar nici a 4 zile nu a ajuns si eu deja am plecat din românia , produsul ... (vezi toată discuția)