avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Deschiderea coletului la livrare înainte de a se face ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Deschiderea coletului la livrare înainte de a se face plata, ...

Deschiderea coletului la livrare înainte de a se face plata, este sau nu un drept al consumatorului?
Din cate cunosc, ai dreptul de a verifica, la momentul primirii coletului, daca produsul din interior este in buna stare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Iunie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
daca ati platit "livrare cu verificare" sau ati avut aceasta optiune inclusa.
Adică Directiva europeană 83/2011 nu este valabilă și în România, deși suntem țară membră?
Așa am citit și eu, dar cei de la Fan curier au interzis așa ceva...
Directiva europeană 83/2011 este valabila in Romania.

Alte discuții în legătură

Deschiderea coletului la livrare O.Mihai O.Mihai Buna ziua, Pentru produsele comandate online, livrarea facuta printr-o firma de curierat, in momentul in care primesc produsul fizic, pot deschide coletul ... (vezi toată discuția)
Dreptul de retur al unui produs defect cristiulian cristiulian Buna ziua, Am o nelamurire in privinta unei comenzi facuta cu ceva timp in urma, la distanta. Dupa o prealabila consultare telefonica si citirea ... (vezi toată discuția)
Comanda emag achitata online ancabotan ancabotan Am comandat un produs in valoare de 800 de lei, achitat online, de pe eMAG, vandut de un seller(magazin) international. Am plasat comanda in data de ... (vezi toată discuția)