Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună dimineața. Aș dori să știu dacă vecinul meu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună dimineața. Aș dori să știu dacă vecinul meu care avem ...

Bună dimineața.
Aș dori să știu dacă vecinul meu care avem curte în diviziune are dreptul să instaleze cameră de supraveghere în curte? Mentionez faptul că nu am fost întrebați de acest lucru. Acesta fiind instalată pe partea lui de casă care mai este si magazin și vizează intrarea in curte.
Vă mulțumesc anticipat
Dacă a configurat un sistem care să captureze numai imagini în limita proprietății sale private, atunci legile privind protecția datelor nu vor fi aplicabile.

Dacă sistemul surprinde imagini cu persoane în afara limitei proprietății sale private – de exemplu, casele sau grădinile vecinilor, spații comune ori pe o aleea publică sau pe o stradă, atunci se va aplica Regulamentul general privind protecția datelor (GDPR) și va trebui sa se asigurare că utilizarea sistemului respectă acest Regulament.