avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bonuri valorice carburant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bonuri valorice carburant

Buna seara,
In cazul in care un client din lipsa de cash i-mi factureaza bonuri valorice carburant in vederea unei compensari, care sunt inregistrarile contabile ptr.achizitia si consumul acestor bonuri?contez prin 532-alte valori sau 302.2-carburant?
Cel mai recent răspuns: May1974 , utilizator 14:35, 24 Martie 2010
As inclina mai mult spre 532, urmand ca in momentul intrarii in gestiunea firmei a carburantilor sa inregistrez in 3022
Si eu cred ca solutia cea mai buna e cea a inregistrarilor succesive asa cum a indicat-o Ana Muntianu (@fat frumos).
Buna ziua,
Referitor la subiectul legat de bonurile valorice pentru carburant, va rog sa-mi clarificati cateva aspecte:
1. Oricine poate refactura bonurile valorice de carburant?
2.E nevoie obligatoriu de contract ?
3 O societate poate face revanzare de astfel de bonuri valorice daca nu are inscrisa aceasta activitate in obiectul sau la Registrul Comertului?
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Combustibil luciapap luciapap Buna ziua,bonul de benzina se inreg in ct 3022 sau direct in ct de chel 6022? Unii sustin ca trebuie sa il trecem in 3022 si apoi pe 6022, altii direct pe ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in acte contabile cheltuiala combustibil loredana.s loredana.s Buna ziua! As avea o intrebare. O firma de distributie,respectiv depozit en gros care este la inceput de activitate si nu are inca angajat un agent,in ce ... (vezi toată discuția)
Regim tichete carburant sarabana sarabana Buna ziua, Societatea la care lucrez a primit de la un colaborator tichete carburant rompetrol, facturate de acesta desi nu este nici benzinarie, nici ... (vezi toată discuția)