Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bonuri valorice carburant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bonuri valorice carburant

Buna seara,
In cazul in care un client din lipsa de cash i-mi factureaza bonuri valorice carburant in vederea unei compensari, care sunt inregistrarile contabile ptr.achizitia si consumul acestor bonuri?contez prin 532-alte valori sau 302.2-carburant?
As inclina mai mult spre 532, urmand ca in momentul intrarii in gestiunea firmei a carburantilor sa inregistrez in 3022
Si eu cred ca solutia cea mai buna e cea a inregistrarilor succesive asa cum a indicat-o Ana Muntianu (@fat frumos).
Buna ziua,
Referitor la subiectul legat de bonurile valorice pentru carburant, va rog sa-mi clarificati cateva aspecte:
1. Oricine poate refactura bonurile valorice de carburant?
2.E nevoie obligatoriu de contract ?
3 O societate poate face revanzare de astfel de bonuri valorice daca nu are inscrisa aceasta activitate in obiectul sau la Registrul Comertului?
Va multumesc