avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa judiciara pt succesiune.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa judiciara pt succesiune.

Pt succesiune la instanta:
Sunt imobile in doua localitati si apartin de doua primarii.
Taxa judiciara, cum o platesc ? La fiecare primarie, unde este imobilul, sau la o singura primarie, pentru toata masa succesorala ?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Gelu222 , utilizator 13:55, 15 Iunie 2021
Buna ziua, taxa judiciara se achita la primaria de care apartineti cu domiciliul.


Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, taxa judiciara se achita la primaria de care apartineti cu domiciliul.


Multumesc !!


Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, taxa judiciara se achita la primaria de care apartineti cu domiciliul.


Taxa aceasta se calculeaza 5% din valorile inscrise in certificatele fiscale ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa timbru judiciar mitika255 mitika255 Buna ziua, ma intereseaza cat este procentual taxa de timbru in cadrul unui proces de succesiune intre frati ,masa succesorala avand valoarea de 100.000 ... (vezi toată discuția)
Succesiunea obligatorie olyy23 olyy23 Buna ziua ,bunicul meu a decedat in 1974 iar bunica mea a decedat in februarie 2011,bunica mea nu a facut succesiunea, am vorbit cu o prietena care mi-a spus ... (vezi toată discuția)
Succesiune bogeanua bogeanua Sunt in situatia de a deschide o succesiune ca urmare a decesului parintilor mei (tata in 1993 si mama in iunie 2009). Dupa decesul tatalui nu am facut acest ... (vezi toată discuția)