Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunicul a avut doi fii, (unul tatăl meu) fiul cel ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunicul a avut doi fii, (unul tatăl meu) fiul cel mare a primit ...

Bunicul a avut doi fii,(unul tatăl meu)fiul cel mare a primit o parte din casa curtea fiind "deavalma" cu bunicul care avea casa in continuarea celei date.Casa din fata a fost vanduta
dar fără teren pt. ca bunicul a lăsat toata mostenirea tatălui meu,in care se stipulează o indiviziunea in fata casei vandute dar aceasta casa este pe terenul meu?
da, asa pare, ati dezbatut succesiunea dupa tata si aaveti acel teren in certificatul de mostenitor ?
Ar trebui sa mergeti la un avocat cu actele, poate vb cu cel ce a cumparat casa sa ii vindeti si terenul.
gi-jane2, moderator
Buna ziua,

Situatia dvs. trebuie analizata pe baza documentelor pe care le detineti.