avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunicul a avut doi fii, (unul tatăl meu) fiul cel ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunicul a avut doi fii, (unul tatăl meu) fiul cel mare a primit ...

Bunicul a avut doi fii,(unul tatăl meu)fiul cel mare a primit o parte din casa curtea fiind "deavalma" cu bunicul care avea casa in continuarea celei date.Casa din fata a fost vanduta
dar fără teren pt. ca bunicul a lăsat toata mostenirea tatălui meu,in care se stipulează o indiviziunea in fata casei vandute dar aceasta casa este pe terenul meu?
da, asa pare, ati dezbatut succesiunea dupa tata si aaveti acel teren in certificatul de mostenitor ?
Ar trebui sa mergeti la un avocat cu actele, poate vb cu cel ce a cumparat casa sa ii vindeti si terenul.
Ultima modificare: Marți, 15 Iunie 2021
gi-jane2, moderator
Buna ziua,

Situatia dvs. trebuie analizata pe baza documentelor pe care le detineti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune, acte necesare MariaCalota MariaCalota Buna seara, am nevoie de un sfat dacă se poate cât mai urgent! As vrea sa bag o taxa de succesiune la casa bunicilor(din partea tatălui). Taxa de succesiune ... (vezi toată discuția)
Pe numele cui se întocmește documentația cadastrală? Alexandreevici Alexandreevici Pe numele cui se întocmește documentația cadastrală? O bunică, văduvă, fără copii a decedat și a lăsat un testament la două persoane ... (vezi toată discuția)
Mostenire ContSters135021 ContSters135021 Buna ziua.Eu si cu mama mea locuim intr-o casa construita de tatal meu cu autorizatiea in 1970.Este construita pe un teren intravilan de 4000mp.,are 26 ml ... (vezi toată discuția)