avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Am semnat un contract cu o firma de it.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Am semnat un contract cu o firma de it.

Buna ziua
Sunt administratorul unei firme iar in urma cu 2 luni am semnat un contract cu o firma de it din Bucuresti pentru o platforma online cu termen de execuție de 1 luna , am plătit 2 facturi urmând sa o achit pe ultima când este finalizat proiectul .
Proiectul trebuie sa fie finalizat pe data de 1 Iunie dar nu a fost .. le-am acordat încă 15 zile dar nimic ..
Eu am pierdut atât banii pe care i-am plătit cât si tot timpul acesta de când ma decaleaza ..
In total ar fi in jur de 10.000 euro
Țin sa precizez ca administratorul acelei firme nu îmi Răspunde la telefon si nici la mesaje .
Ce este de făcut ?
Pot sa fac plângere la parchetul de pe lângă Judecătoria bucuresti sector 3 , fiindcă acolo are sediul social ..
Se poate cere achitarea de către el a tuturor taxelor ce țin de proces , rambursarea sumei plus prejudiciu ?
Ultima modificare: Miercuri, 16 Iunie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cristina Filimon , Avocat 21:25, 15 Iunie 2021
Depinde de ce ați prevăzut în contract, dar de principiu puteți merge în instanță și să solicitați rezolutiunea și restituirea prețului.
Nu mergeți la poliție că e degeaba; e o speță civilă de competența instanțelor judecătorești, nu a poliției.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire suma- de cand curge prescriptia sabinna sabinna Contract de prestari servicii. Se stabileste pretul contractului, pret care include si cheltuielile cu realizarea unei instalatii necesare Prestatorului ... (vezi toată discuția)
Rezolutiune antecontract versus hotarare care sa tina loc de contract pop2017 pop2017 Am semnat o promisiune bilaterala de vanzare cumparare pentru un teren si o casa ce urma a fi construita pe terenul respectiv. Am achitat pretul integral, casa ... (vezi toată discuția)
Antecontract vanzare-cumparare apartament alinan2 alinan2 Buna ziua, Expun pe scurt situatia actuala: antecontractul expira la 30.05.2010 si aparatamentul nu este finalizat(si nici nu sunt sanse de finalizare pana ... (vezi toată discuția)