Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este vorba de cineva apropiat- a lucrat pana la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este vorba de cineva apropiat- a lucrat pana la sfarsitul lunii ...

Este vorba de cineva apropiat- a lucrat pana la sfarsitul lunii aprilie la o firma de constructii edilitare. Si-a depus demisia si din acel moment nu a mai fost la servici..nici preaviz. Nu a mai primit ultimii bani..Acum a fost instiintat ca va trebui sa se prezinte la o comisie la firma respectiva in data de 28 iuni...Ce poate insemna asta? Ce inseamna comisia asta la o firma privata? Multumesc.
comisia este pt cercetare disciplinara deoarece a absentat nemotivat.
Comisie de cercetare disciplinara. Avea un preaviz de indeplinit, nu l-a indeplinit si s-a demarat procedura de cercetare disciplinara pentru absente nemotivate.
Este obligatoriu sa se prezinte? Ce se poate intampla? Este pensionar respectivul...de vreo 2 ani. Locul de munca era in plus de pensie. Nu mai vrea sa se angajeze in viitor. Deci pentru alt loc de munca nu il va afecta. Dar ce se poate intampla daca nu se prezinta la comisie?
Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute in conditiile legii fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
Care sunt sanctiunile? Multumesc frumos.