avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Bună-seara! Am nevoie de un răspuns neaparat. Pot ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Bună-seara! Am nevoie de un răspuns neaparat. Pot veni executări ...

Bună-seara!
Am nevoie de un răspuns neaparat. Pot veni executări silite unui bătrân, din cauza amenzilor de circulație a nepotului doar pt ca au același domiciliu!? Este normal ca acesta sa fie somat sa plătească o suma într-un cont în termen de 15 zile dat fiind ca nu dansul este persoana care a primit amenzile??
Menționez ca tânărul are și salariu și mașina pe numele sau deci se putea pune propire fără sa se mai ajungă la alte rude..
Cine este vinovat pentru aceasta întâmplare? Primăria din comuna sau?
Va mulțumesc mult!
Ultima modificare: Miercuri, 16 Iunie 2021
Vln. Mada, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:00, 20 Iunie 2021
Nu sunt urmarite veniturle si / sau bunurile unui om pt datoriile altuia.
Buna seara,
Daca aveți același domiciliu, nu veți avea posibilitatea achitării impozitului daca nu achitați toate datoriile, inclusiv amenzile de circulație ale altor persoane care locuiesc pe aceeași adresă. Însă, nu veți fi executat silit pentru amenzile altora.
Succes!
nu cred asa ceva, e un abuz. Intr-adevar, intai se achita amenzile si apoi impozitul, dar nu amenzile altuia.

Livius Laslau a scris:

Buna seara,
Daca aveți același domiciliu, nu veți avea posibilitatea achitării impozitului daca nu achitați toate datoriile, inclusiv amenzile de circulație ale altor persoane care locuiesc pe aceeași adresă. Însă, nu veți fi executat silit pentru amenzile altora.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pus la plata pentru amenzile rudelor Vln. Mada Vln. Mada Bună-seara! Am nevoie de un răspuns neaparat. Pot veni executări silite unu bătrân, din cauza amenzilor de circulație a nepotului doar pt ca au ... (vezi toată discuția)
Cazier fiscal MIRCEA C. MIRCEA C. Buna seara! Masurile de executare silita efectuate asupra unui contribuabil se trec in cazierul fiscal al acestuia? Executarea silita a constat intr-o ... (vezi toată discuția)
Amenzi neplatite compaqqq compaqqq buna ziua dupa aproape 4 ani in care am nu am platit niste amenzi acum am primit de la primarie o instiintare de plata cu urmatoarele: va invitam ca in termen ... (vezi toată discuția)