Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Bună-seara! Am nevoie de un răspuns neaparat. Pot ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Bună-seara! Am nevoie de un răspuns neaparat. Pot veni executări ...

Bună-seara!
Am nevoie de un răspuns neaparat. Pot veni executări silite unui bătrân, din cauza amenzilor de circulație a nepotului doar pt ca au același domiciliu!? Este normal ca acesta sa fie somat sa plătească o suma într-un cont în termen de 15 zile dat fiind ca nu dansul este persoana care a primit amenzile??
Menționez ca tânărul are și salariu și mașina pe numele sau deci se putea pune propire fără sa se mai ajungă la alte rude..
Cine este vinovat pentru aceasta întâmplare? Primăria din comuna sau?
Va mulțumesc mult!
Vln. Mada, utilizator
Nu sunt urmarite veniturle si / sau bunurile unui om pt datoriile altuia.
Buna seara,
Daca aveți același domiciliu, nu veți avea posibilitatea achitării impozitului daca nu achitați toate datoriile, inclusiv amenzile de circulație ale altor persoane care locuiesc pe aceeași adresă. Însă, nu veți fi executat silit pentru amenzile altora.
Succes!
nu cred asa ceva, e un abuz. Intr-adevar, intai se achita amenzile si apoi impozitul, dar nu amenzile altuia.

Livius Laslau a scris:

Buna seara,
Daca aveți același domiciliu, nu veți avea posibilitatea achitării impozitului daca nu achitați toate datoriile, inclusiv amenzile de circulație ale altor persoane care locuiesc pe aceeași adresă. Însă, nu veți fi executat silit pentru amenzile altora.
Succes!