Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.am si eu o problema legata de un contrat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.am si eu o problema legata de un contrat de vanzare-cumparare ...

Buna ziua.am si eu o problema legata de un contrat de vanzare-cumparare la care sa atribuit si un drept de abitatie viagera atat pe cladire cat si pe teren.In momentul de fata dorsc sa fac un contract de comodat intre mine noul proprietar pe locatie si firma pe care o detin si nu pot face lucrul acesta din cauza clauzei de abitatie.am adus si vechiul proprietar sa semneze ca este de acord cu acest contract si in schimb nici un notar nu vrea sa il facă.imi puteti da un sfat ce ar trebui sa fac sa indepartez acest drept contractual sau macar sa il restrang daca este posibil?
Nici un notar nu doreste sa va incheie un contract de inchiriere asupra imobilului pentru care exista constituit un drept de abitatie pentru ca:
Art. 752
Limitele dreptului de uz şi abitaţie
Dreptul de uz ori de abitaţie nu poate fi cedat, iar bunul ce face obiectul acestor drepturi nu poate fi închiriat sau, după caz, arendat.
Solutia este ca beneficiarul dreptului de abitatie si nudul proprietar sa incheie un act aditional la contractul de vanzare prin care transforma dreptul de abitatie viagera in drept de uzufruct viager. Apoi, puteti incheia un contract de inchiriere cu uzufructuarul.