Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune separata intravilan si extravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune separata intravilan si extravilan

In urma decesului bunicului, succesiunea a fost departajata in 2 procese distincte : unul pentru terenul aflat in intravilan si unul pentru terenul in extravilan, dar fara ca toti mostenitorii a participa in ambele procese in calitate de mostenitori . Este corect din punct de vedere juridic ?
buna ziua!
mostenitorii bunicului sunt aceeasi!
daca in schimb TP au fost emise direct pe numele mostenitorilor bunicului, ar fi posibil.
deci ar pp sa exite mai multe Tp.
O mostenire se deschide o singura data (la notar sau in instanta). Pentru bunuri descoperite ulterior doar se suplimenteaza masa succesorala mantinandu-se aceeasi mostenitori. Este adevarat ca intre institutii nu prea exista comunicare. Evidenta deschiderii mostenirii este tinuta de Camera Notarilor. Daca mostenirea a fost deschisa in instanta si instanta nu a comunicat Camerei solutionarea cauzei este posibil ca o alta instanta sau un notar sa deschida iarasi succesiunea. Legal nu este .....prima hotarare are putere de lucru judecat cu privire la mostenitori... implicit a doua hotarare daca stabileste alti mostenitori pentru acelasi defunct este ilegala.