avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt nascut pe 15.07.1969 si am stagiul complet de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt nascut pe 15.07.1969 si am stagiul complet de cotizare de ...

Sunt nascut pe 15.07.1969 si am stagiul complet de cotizare de 35 ani din care 18 lucrati in grupa 1 de munca.Mentionez ca stagiul de 35 de ani este atins cu cei 9 ani de grupa adica 26 + 9=35 stagiu complet.Cand as putea depune dosarul de pensie aticipata partial daca am acest drept?.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:31, 18 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensionare anticipata partiala = la varsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani. (iulie 2029)
Sa inteleg ca daca am reducerea de 9 ani grupa 1 nu mai pot solicita pensie anticipata chiar daca am stagiul complet de cotizare?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu.Pensia anticipată și cea anticipată parțială este anulată de cea de limită de vârstă.56, față de 60.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata Apostoaemihai Apostoaemihai sant nascuta in 23.06.1958.am o vechime in munca de 24 ani,din care 15ani la gr. a doua de munca.Vreau sa stiu cand am dreptul la pensie anticipata? (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? brezaloi brezaloi buna ziua .as dori sa stiu cand se poate pensiona mama.are un stagiu complet de cotizare de 35 ani ,din care 23 de ani in grupa 2,5 ani asistent social,8ani ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata cu sau fara penalitati vladuta vladuta Sotul este nascut in 17.08.1953 si are 35 ani vechimein munca.A lucrat in grupa 1 timp de 10 ani si 5 luni la care i sa calculat un spor de 6 ani.In grupa a 2 ... (vezi toată discuția)