Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt nascut pe 15.07.1969 si am stagiul complet de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt nascut pe 15.07.1969 si am stagiul complet de cotizare de ...

Sunt nascut pe 15.07.1969 si am stagiul complet de cotizare de 35 ani din care 18 lucrati in grupa 1 de munca.Mentionez ca stagiul de 35 de ani este atins cu cei 9 ani de grupa adica 26 + 9=35 stagiu complet.Cand as putea depune dosarul de pensie aticipata partial daca am acest drept?.Multumesc
Pensionare anticipata partiala = la varsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani. (iulie 2029)
Sa inteleg ca daca am reducerea de 9 ani grupa 1 nu mai pot solicita pensie anticipata chiar daca am stagiul complet de cotizare?
Nu.Pensia anticipată și cea anticipată parțială este anulată de cea de limită de vârstă.56, față de 60.