Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Anulare sau Schimbare in Tot ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Anulare sau Schimbare in Tot ?

Am o sentinta civila, in care sunt de acord cu constatarile date de instanta de fond, insa sunt total contra hotararii luate fiindca instanta a omis in a lua in considerare 2 articole din NCPC.
Pentru formularea cererii de apel, pot cere anularea hotararii insa pot cere si schimbarea in tot a hotararii - este vreo diferenta intre acestea? As vrea ca Instanta de Apel sa se pronunte doar asupra hotararii luand in considerare constatarile Instantei de Fond (caci sunt de acord cu astea) si articolele omise pe care i le aduc la cunostinta. As vrea sa evit retrimiterea procesului in Fond, desi stiu ca paratul poate cere asta in intimpinare
Bbosap, utilizator