Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Am lucrat la o firma in perioada 30.03.2021-03.05.2021. In data de 07.04 am atins masina firmei, mi-au spus ca nu e nicio problema si rezolva ei ca e ceva minor, precizez ca s-a indoit putin tabla de la usa stanga spate in timp ce eu am iesit cu spatele din parcare la o masina tot de la firma care era parcata. Dupa o luna am primit o factura in valoare totala de 650 lei din care mi s-a spus ca trebuie sa achit 325 lei. Mi s-a spus ca trebuie sa platesc usa care s-a inlocuit, desi nu era cazul. Se putea repara. Acest lucru m-a deranjat si urmatoarea zi am trimis o notificare prin mail prin care i-am anuntat ca de maine nu mai vin, fiind in cele 90 zile de proba . In data de 16.05 am primit salariul cu 385 lei mai putin decat era pe fluturas. Avand “tupeul” sa cer diferenta de bani m-am trezit cu un mail prin care ma convocau la comisia disciplinara , eu ne mai lucrand la firma respectiva de 2 saptamani. Ce ma sfatuiti? Ce mi se poate intampla daca nunma prezint la convocare?
Convocarea pentru ce data este?

Cornel Vasile a scris:

Convocarea pentru ce data este?

Am primit mailul in data de 17.06 pentru a ma prezenta in 29.06
Dar eu nu mai am calitatea de angajata din data de 03.06
În acest caz , puteti sa nu va prezentați.

C.i.m. v-a incetat in baza art.31 alin.3 C.mun.?

Cornel Vasile a scris:

În acest caz , puteti sa nu va prezentați.

C.i.m. v-a incetat in baza art.31 alin.3 C.mun.?

Da, in baza art.31 alin.3. Vreau sa stiu daca poate sa-mi faca ceva sau nu daca nu ma prezint?!
nagy.beata.klaudia@gmail.com, utilizator
Nu are cum sa va sanctioneze , daca c.i.m. a inceta deja.