Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. În urma cu 1 an am achiziționat un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. În urma cu 1 an am achiziționat un apartament la ...

Buna ziua. În urma cu 1 an am achiziționat un apartament la et 4. Fostul proprietar ne-a spus că a fost făcută izolatia pe bloc si e in garantie. În urma ploilor din ultima săptămână s-a infiltrat apa in sufragerie. Administratorul spune că e de la țeava pluviala si ca vechiul proprietar tot s-ar fi plâns de probleme dar nu a vrut să o repare. Acesta din urmă neaga acum, spune că a mai fost o problema de genul si a venit o echipă de la cei responsabili cu izolatia blocului si ar fi pus niste smoală sa rezolve problema. Poate fi tras cineva la răspundere în situația de față? Noi nu am fost informați de aceste probleme.....ni s-a spus că totul este in regula si in garantie
Executantul lucrării pt ca el oferă garanția.
faceti hartie catre presedintele asociatiei cu problemele aparute....este o lucrare de parti comune si asociatia trebuie sa se ocupe

de tras la raspundere e mai greu atata timp cat exista numai vorbe si arunca pisica de la unul la celalalt
Administratorul este in eroare ,deoarece instalatia de preluare si devrsare apa pluviala reprezinta parte comuna si intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari care se ocupa sa asigure starea tehnica a partii comune de condominiu