Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Un imobil P+M+7 are la parter si mezanin ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Un imobil P+M+7 are la parter si mezanin spatii comerciale. ...

Bună ziua!
Un imobil P+M+7 are la parter si mezanin spatii comerciale. Daca se sparge teava de apă pluvială la nivelul unui spatiu comercial de la mezanin, cine este responsabil pentru inlocuirea acesteia? Asociatia de proprietari sau proprietarul spatiului comercial?
Fiind parte comuna, responsabilitatea reparatiei apartine asociatiei.
Teava de apa potabila reprezinta parte comuna a carei administrare si asigurarea stare tehnica implica responsabilitatea asociatiei de proprietari care urmeaza sa repartizeze cota individuala contributie tuturor proprietarilor si detinatorilor de spatii comerciale din condominiu
Scuze, e vorba de coloana de apă pluvială, nu de cea potabilă.
Păi, parte comună este și acoperișul blocului, dacă este să o luăm per ansamblu imobil.
De aia se înființează asociațiile de proprietari, pentru gestionarea părții comune. De cea individuală se ocupă fiecare. Legea 196 din 2018 o spune.