Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum se face înregistrarea în declarația 394?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum se face înregistrarea în declarația 394?

Bună ziua,
Am nevoie de ajutor! O societate care este plătitoare de TVA și oferă servicii către altă societate emite o factură (chirie) fără TVA si altă factură (alte servicii) cu TVA. Cum se face înregistrarea în declarația 394? Societatea este introdusă la parteneri cu TVA și nu înregistrez factura fără TVA? Înregistrez doar factura de alte servicii? Este corect așa?
Mulțumesc frumos anticipat!
george-neagu, moderator
daca sunteti clientul (beneficiarul) inregistrati doar factura cu tva, daca sunteti furnizorul atunci inregistrati factura emisa cu tva si pe cea fara tva o prindeti doar la cap:
- 2.2 Numarul total de facturi emise, in perioada de raportare, din plaja de facturi alocate
magiccom, utilizator
Mulțumesc frumos! Am înțeles.