Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se poate sa functioneze legal un spatiu comercial fara ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se poate sa functioneze legal un spatiu comercial fara acordul vecinilor direct afectati?

Daca pentru deschiderea unui spatiu comercial se solicita acordul vecinilor, dar acordul nu este solicita vecinilor direct invecinati, ci se deschide spatiul comercial. Se reclama de vecinii direct invecinati de lipsa acordului lor pentru deschiderea spatiului, nu se intra in legalitate si se comunica doar faptul ca s-a dat o amenda. Nu ar trebui retrasa autorizatia pana se obtin acordurile vecinilor? NU e un abuz al primariei?
Daca este spatiu comercial prevazut in proiectul initial al constructiei ,nu este necesar acordul vecinilor
Buna ziua, la raspunsul dvs , va rog sa mi dati un temei legal .Am exact asa o situatie, bloc de locuinte cu spatii comerciale la parter. Proprietarii si asociatia de proprietari abia acuma s au trezit ca nu li se cere acordul ! Specific , este o alee cu blocuri de locuinte , construite cu spatii comerciale la parter.Firma care urmeaza sa si deschida punct de lucru , are declarat si punctul de lucru la REGISTRUL COMERTULUI pe baza CF -ului in care este trecut -spatiu comercial. In ce lege pot gasi sau cum sa raspund reclamantilor ?
Potrivit art. 40 alin. 1 din legea nr. 196/2018 ( în vigoare din 28.09.2018),

„ Schimbarea destinației locuințelor, precum și a spațiilor cu altă destinație decât aceea de locuință, prezente în proiectul inițial al imobilului, se poate face numai cu avizul scris al comitetului executiv și cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectați cu care se învecinează, pe plan orizontal și vertical, spațiul supus schimbării”.

Pe cale de consecință, în situația dvs. ( înțeleg că spațiile comerciale au această destinație fiind prezente în proiectul inițial și în cartea construcție și înregistrate la CF ) doar dacă proprietarii spațiilor comerciale ar transforma respectivele spații în locuințe ar trebui să ceară avizul scris al comitetului executiv și acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectați cu care se învecinează, pe plan orizontal și vertical.

Singura problema ar fi dacă în proiectul inițial ar fi fost prevăzut profilul, de exemplu nealimentar, și s-ar schimba în alimentar ( restaurant ).

iosifsimo05 a scris:

Buna ziua, la raspunsul dvs , va rog sa mi dati un temei legal .Am exact asa o situatie, bloc de locuinte cu spatii comerciale la parter. Proprietarii si asociatia de proprietari abia acuma s au trezit ca nu li se cere acordul ! Specific , este o alee cu blocuri de locuinte , construite cu spatii comerciale la parter.Firma care urmeaza sa si deschida punct de lucru , are declarat si punctul de lucru la REGISTRUL COMERTULUI pe baza CF -ului in care este trecut -spatiu comercial. In ce lege pot gasi sau cum sa raspund reclamantilor ?

robert1958, utilizator
Potrivit Legii societăţilor nr.31/1990, ”avizul privind schimbarea destinației imobilelor colective cu regim de locuință, prevăzut de Legea nr. 196/2018 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari și administrarea condominiilor, cu modificările ulterioare, nu este necesar atunci când administratorul sau, după caz, administratorii declară pe propria răspundere faptul că la sediul social nu se desfășoară activitate.”.