avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de asociere in participatiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de asociere in participatiune

Va scriu in legatura cu o asociere in participatiune intre mine ca si PF si o societate comerciala (SRL).
Detin un teren si doresc sa ma asociez cu societatea pentru a construi un imobil. Mentionez ca deja am autorizatie de construire pe teren, dar nu dispun de fondurile si timpul necesar finalizarii constructiei.

1. Imi puteti indica va rog un model pentru o astfel de asociere?

2. Documentul trebuie parafat de notar/avocat, sau poate fi semnat intre mine si administratorul societatii la sediul acesteia fara a fi nevoie de notar/avocat?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:24, 26 Iunie 2021
Redactarile de contracte se fac de avocati, fiind în lege prevazut acest lucru.
Pot fi și doi avocati pentru fiecare parte contractantă ca sa beneficieze fiecare de asistenta juridica calificată, nefiind insa obligatoriu acest lucru.

Claudiu Lascoschi
BUCUREȘTI, 2021
In ce lege se prevede ca avocatii redacteaza contractele intre PF si PJ?
Daca ma duc la RCS RDS sa semnez un contract nu ma asista nici un avocat. De asemenea, la o firma care monteaza AC, termopan, telefonie,...adica nu numai furnizori de utilitati.
De ce sa avem nevoie de avocat pt un contract de asociere in participatiune?
Nu avem nevoie de avocat nici pt contractele de inchiriere care mai nou nu se mai inregistraza nici la ANAF, ci doar se declara veniturile.
Va rog mult, daca se poate un raspuns argumentat si nu unul subiectiv motivat de meseria practicata.
Cu stima,
Bogdan V
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De ce sa avem nevoie de avocat pt un contract de asociere in participatiune?


Asta o sa aflati pe parcursul derularii contractului, cand o sa va loviti de diferite chestii, o sa va uitati in contract si o sa ziceti..pfui, nu am scris despre asta.
Nu sunteti obligat sa apelati la un avocat, dar e util daca vreti sa va apere cineva interesele in redactarea contractului. Contractul ala nu e un stas universal valabil.

Daca ma duc la RCS RDS sa semnez un contract nu ma asista nici un avocat.

pai, da, semnati un contract redactat de furnizor in interesul sau, nenegociat si il semnati si fara sa cititi de cele mai multe ori. In speta data, nu e indicat sa faceti asta, ca sunt mai multi bani la mijloc.

in link, aveti un exemplu de contract, postare proaspata
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Iunie 2021
gi-jane2, moderator
Am inteles ca e recomandat sa apelez la un profesionist pt continut, dar contractul este valabil in fata autoritatilor si sub semnatura privata.
Asta voiam sa stiu.
Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ca sa constituie titlu executoriu, trebuie sa fie autentificat de notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociere edusa edusa am o firma cu 2 activitati , pt activitatea secundara as vrea sa ma asociez cu cineva si sa impartim profitul si cheltuielile. Cum ar fi corect sa fac sa ... (vezi toată discuția)
Contract de asociere in participatiune ccccristina ccccristina buna ziua un asociat( a venit cu spatiu),trebuie sa primeasca lunar de la celalalt asociat in fiecare luna 3000 de euro + tva in urma desfasurarii ... (vezi toată discuția)
Imposibil de relocat adresa pentru serviciile rcs-rds dbatman dbatman Buna ziua, Vin si eu cu o intrebare referitoare la niste probleme pe care le am cu RCS-RDS; In ianuarie anul trecut, am incheiat un contract de servicii ... (vezi toată discuția)