Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Un caz si cateva intrebari: sotia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Un caz si cateva intrebari: sotia supravietuitoare ...

Buna ziua! Un caz si cateva intrebari: sotia supravietuitoare sotului decedat a avut pensie de urmas pe caz de boala (in conditiile in care nu are stagiul minim de cotizare si era singura optiune de a realiza un venit). A primit gradul de handicap nerevizuibil si a depus dosarul de pensionare (implinind de curand varsta - iar sotul decedat la 56 ani implinind anterior varsta de pensionare, la cativa ani dupa deces). CJP a trimis o adresa prin care o trece pe doamna din pensie de urmas pe caz de boala in pensia minima de urmas. Acum:
- ar fi nevoie de o noua decizie de pensionare prin care sa se certifice ca beneficiaza de pensie de urmas (sau e suficienta aceasta adresa)? Mentionez ca singura decizie de pensionare e cea de urmas pe caz de boala.
- poate ea opta pentru jumatate de pensia sotului (si sa inteleg ca, CJP a calculat-o deja si a trecut-o automat la pensia minima de urmas, jumatate din a sotului fiind sub aceasta pensie minima de urmas de 800 RON)?
- pentru a opta pentru jumatate din pensia sotului, persoana trebuie sa aibe o pensie proprie (si un minim de cotizare de 15 ani), sau poate opta intre pensia minima de urmas si jumatate din pensia sotului decedat?
- ca sa opteze intre cele 2 pensii in discutie (minima de urmas si jumatate din pensia sotului) - e nevoie de o solicitare expresa catre CJP? Sau ei au in fata toate optiunile, calcule facute si trec automat persoana pe cea mai buna optiune?
Multumesc.
rexhunt, utilizator