avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 159 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua .Ce se poate face daca unul dintre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua .Ce se poate face daca unul dintre proprietarii unui ...

Buna ziua .Ce se poate face daca unul dintre proprietarii unui imobil doresc sa inchirieze si celalalt proprietar nu e de acord?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:05, 28 Iunie 2021
Acțiune de iesite din indiviziune, atribuirea bunului către unul din coproprietari cu obligația de a-,l despagubi pe celălalt.
Prin proces se pot rezolva toate problemele existente.
Daca sunteți moștenitor ar fi fi bine sa va grăbiți cu deschiderea procesului ca sa nu aveti probleme neplăcute.
Ar fi bine sa apelati la avocat ca sa va explice exact situatia de fapt si de drept ca sa stiti la ce sa va așteptați în raport de acte.

Claudiu Lascoschi
BUCUREȘTI
Ultima modificare: Luni, 28 Iunie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj intre fratii mostenitori. Phantom.haxor Phantom.haxor Buna ziua am si eu o problema delicata. In urma decesului mamei noastre eu si fratele meu am mostenit un apartament,fiecare avand 50% cota parte.Acum noi ... (vezi toată discuția)
Durata si cost proces oana.c oana.c Cam cat dureaza un proces de iesire din indiviziune? In cadrul lui se pot cere si alte lucruri? Cam cat de mare e taxa de timbru si onorariile ... (vezi toată discuția)
Intrare in drepturi adel1 adel1 La eliberarea certificatului de mostenitor ,unul dintre mostenitori nu este de acord cu vanzarea bunurilor din moriv ca are prea putin(el avand cel mai mic ... (vezi toată discuția)