avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Bună ziua, accidentele de muncă am văzut în ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Bună ziua, accidentele de muncă am văzut în legislație cum ...

Bună ziua, accidentele de muncă am văzut în legislație cum se încadrează când cuiva a leșinat la locul de muncă în îndeplinirea sarcinilor de serviciu și la spital i se descoperă o tumoare pe creier, acest fapt nu se la accidente de muncă? A venit cei de la poliție, au făcut cercetare la fața locului și au zis că nu este accident de muncă. Ce demersuri trebuie să fac? Mulțumesc, o zi bună
Cel mai recent răspuns: bogdandan85 , utilizator 19:19, 29 Iunie 2021
Buna ziua,
Noi faceam informare catre ITM in care descriam evenimentul, atasam declaratiile martorilor si scrisoarea medicala de la spital si ceream neincadrarea evenimentui in accident de munca si necercetarea lui, evenimentul producandu-se din cauze medicale, fara legatura cu munca prestata de angajat.

Asteptati si o alta parere si decideti apoi.

App., cei de la ITM ce au spus?
Ultima modificare: Marți, 29 Iunie 2021
Ionut.ion, utilizator
Multumesc, astept un raspuns. Daca este considerat un accident de munca, ce se intampla?
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.27. – (1) Angajatorul are obligaţia să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:
a) inspectoratelor teritoriale de muncă, toate evenimentele aşa cum sunt definite la art. 5 lit. f);
b) asigurătorului, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare, evenimentele urmate de incapacitate temporară de muncă, invaliditate sau deces, la confirmarea acestora;
c) organelor de urmărire penală, după caz.
-art. 29. - (1) Cercetarea evenimentelor este obligatorie şi se efectuează după cum urmează:
a) de către angajator, în cazul evenimentelor care au produs incapacitate temporară de muncă;
b) de către inspectoratele teritoriale de muncă, în cazul evenimentelor care au produs invaliditate evidentă sau confirmată, deces, accidente colective, incidente periculoase, în cazul evenimentelor care au produs incapacitate temporară de muncă lucrătorilor la angajatorii persoane fizice, precum şi în situaţiile cu persoane date dispărute.
-art 5
lit. f) eveniment - accidentul care a antrenat decesul sau vătămări ale organismului, produs în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, situaţia de persoană dată dispărută sau accidentul de traseu ori de circulaţie, în condiţiile în care au fost implicate persoane angajate, incidentul periculos, precum şi cazul susceptibil de boală profesională sau legată de profesiune;
AM se inregistreaza de catre firma care intocmeste formular FIAM, iar victima beneficiaza de prevederile Legii nr. 346/ 2002 republicata privind asigurarea pentru AM si BP
-art.18 Asiguraţii sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale au dreptul
la următoarele prestaţii şi servicii:
a) reabilitare medicală şi recuperarea capacităţii de muncă;
b) reabilitare şi reconversie profesională;
c) indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizaţie pentru trecerea temporară în alt loc de muncă şi indemnizaţie pentru reducerea timpului de muncă;
e) compensaţii pentru atingerea integrităţii;
f) despăgubiri în caz de deces;
g) rambursări de cheltuieli.
Multumesc, o seară bună

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident de munca in timpul seviciului bună ziua, am suferit ... amaogrean81 amaogrean81 Accident de munca in timpul seviciului Bună ziua, am suferit un accident de muncă, în timp ce mă deplasam la o alta firmă pentru a îndeplini obligatii ... (vezi toată discuția)
Accident de munca Jonathan23 Jonathan23 Am și eu o întrebare. După jumătate de luna de la semnarea contractului am avut un accident de munca ( mi-am tăiat un deget ). Voi beneficia de concediu ... (vezi toată discuția)
Accident de munca Cameliabo Cameliabo in cazul unui accident de munca nedeclarat de societate in care angajatul a ramas cu o infirmitate , pierderea unui deget ce se mai poate face ? concediu ... (vezi toată discuția)