Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca in timpul seviciului Bună ziua, am ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca in timpul seviciului Bună ziua, am suferit ...

Accident de munca in timpul seviciului
Bună ziua, am suferit un accident de muncă, în timp ce mă deplasam la o alta firmă pentru a îndeplini obligatii de servici, înainte de a ajunge la firma respectiva am cazut și mi-am fracturat mana. Am anuntat șefii și mi-au sugerat să nu declar accidentul de muncă pt că tot nu rezolv nimic, numai se face ancheta degeaba.
Am mers la urgente , mi-a pus mana în gips și am primit o săptămana de concediu medical.
După o săptămana de concediu medical m-a obligat sa-mi iau concediu de odihnă. Ca să îmi dau seama ca am fost păcălită de angajator, Eu acuma trebuie să-mi platesc tratamentul la fizioterapie pentru recuperarea mâinii. Ce pot să fac pentru ca angajatorul să îmi platească tratamentul ?
Multumesc
Puteti sesiza ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data. ITM va dispune cercetarea evenimentului si va amenda contraventional, angajatorul.
Angajatorul nu si-a indeplinit obligatia legala de a anunta ITM si cerceta evenimentul produs conform prevederilor Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art.27 (1) Angajatorul are obligaţia să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:
a) inspectoratelor teritoriale de muncă, toate evenimentele aşa cum sunt definite la art. 5 lit. f);
b) asigurătorului, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare, evenimentele urmate de incapacitate temporară de muncă, invaliditate sau deces, la confirmarea acestora;
c) organelor de urmărire penală, după caz.
-art.5 f) eveniment - accidentul care a antrenat decesul sau vătămări ale organismului, produs în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, situaţia de persoană dată dispărută sau accidentul de traseu ori de circulaţie, în condiţiile în care au fost implicate persoane angajate, incidentul periculos, precum şi cazul susceptibil de boală profesională sau legată de profesiune;
g) accident de muncă – vătămarea violentă a organismului, precum şi intoxicaţia acută profesională, care au loc în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, şi care provoacă incapacitate temporară de muncă de cel puţin 3 zile calendaristice, invaliditate ori deces;
-art.29 (1) Cercetarea evenimentelor este obligatorie şi se efectuează după cum urmează:
a) de către angajator, în cazul evenimentelor care au produs incapacitate temporară de muncă.
Pentru ca nu s-a cercetat evenimentul produs si firma nu a inregistrat AM, nu puteti beneficia de prevederile Legii nr. 346/ 2002 republicata, privind asigurarea obligatorie pentru AM si BP,
-art.18 Asigurații sistemului de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale au dreptul la următoarele prestații și servicii:
a) reabilitare medicală și recuperarea capacității de muncă;
b) reabilitare și reconversie profesională;
c) indemnizație pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizație pentru trecerea temporară în alt loc de muncă și indemnizație pentru reducerea timpului de muncă;
e) compensații pentru atingerea integrității;
f) despăgubiri în caz de deces
g) rambursări de cheltuieli.
h) pensie invaliditate ca urmare a unui accident de muncă sau boală profesională;
i) pensie de urmaș în cazul decesului ca urmare a unui accident de muncă sau boală profesională.
Vă mulțumesc frumos.