avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere și taxe de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere și taxe de succesiune

Taxe de succesiune Sunt eu si tatăl meu mostenitori dupa decesul mamei. Din iulie 2020.Tatal este in Bucuresti ,iar eu in Australia. Tatăl meu poate deschide numai el acum succesiunea ,eu neputând sa vin in țară decât in septembrie ?? Ce taxe de succesiune sunt in primul an dupa deces ? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Andreea Dana Fodor , Avocat 00:02, 30 Iunie 2021
Situația 1
Tatăl dvs se poate duce la un notar și începe procedura succesorala notariala, urmând că atunci când ajungeți dvs sa dați o declarație notarială de acceptare a succesiunii, sa aduceți doi martori și notarul să vă elibereze certificatul de moștenitor.

Situația 2
La fel de bine puteți să dați aceasta declarație și la ambasada/consulatul României din apropierea locuinței dvs și întocmi o procura prin care îl împuterniciți pe tatăl dvs sa se ocupe de dezbaterea succesiunii (sau procura în care sa fie inclusă declarația de acceptare). Aceasta/acestea i le trimiteți tatălui dvs și se poate ocupa de întreaga procedură.

Ca taxe, veti avea de plătit:
- onorariul notarului, care se calculează prin raportare la valoarea bunurilor care intra în masa succesorala;
- costul declarațiilor notariale de acceptare a succesiunii (aprox 80-100 lei fiecare) - in situația 1
- costul pentru intabularea dreptului de proprietate (către oficiul de cadastru)- 0.15% din valoarea bunurilor imobile;
- costuri aferente verificărilor in registre notariale (estimativ nu mai mult de 200 lei).

Nu aveți de plătit impozit la stat daca dezbateti succesiunea mai devreme de 2 ani de la deces.

Ultima modificare: Miercuri, 30 Iunie 2021
Andreea Dana Fodor , Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune după moartea mamei valentinap39 valentinap39 Buna ziua. In octombrie 2019 a murit mama mea. Ea a locuit alaturi de tatăl meu in orașul Brăila. Eu locuiesc în București iar fratele meu in Italia. ... (vezi toată discuția)
Procedura pentru succesiune benm benm Buna ziua, As fii interesat sa aflu care este procedura si costul unei succesiuni in Bucuresti. Tatal mea a decedat luna trecuta si eu sint singurul ... (vezi toată discuția)
Succesiune mama decedata tata vitreg miky68 miky68 mama a decedat acum 5 zile si a ramas sotul ei care este tatal vitreg pentru mine si fratele meu .Ce trebuie sa fac pentru a nu pierde dreptul de mostenitor ... (vezi toată discuția)