Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de vânzare -cumpărare între părinți ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de vânzare -cumpărare între părinți și copii ...

Contractul de vânzare -cumpărare între părinți și copii poate fi considerat donație mascată?
daca se pastreaza de catre vanzatori drept de abitatie sau uzufruct, da.

Pana la dovada contrara, instrainarea cu titlu oneros catre un descendent ori un ascendent privilegiat sau catre sotul supravietuitor este prezumata a fi donatie daca instrainarea s-a facut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitatiei sau in schimbul intretinerii pe viata ori a unei rente viagere. Prezumtia opereaza numai in favoarea descendentilor, ascendentilor privilegiati si a sotului supravietuitor al defunctului, daca acestia nu au consimtit la instrainare".

Daca nu si pretul e serios, poate exista si dovada platii pretului, nu.
gi-jane2, moderator