avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de vânzare -cumpărare între părinți ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de vânzare -cumpărare între părinți și copii ...

Contractul de vânzare -cumpărare între părinți și copii poate fi considerat donație mascată?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:23, 30 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca se pastreaza de catre vanzatori drept de abitatie sau uzufruct, da.

Pana la dovada contrara, instrainarea cu titlu oneros catre un descendent ori un ascendent privilegiat sau catre sotul supravietuitor este prezumata a fi donatie daca instrainarea s-a facut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitatiei sau in schimbul intretinerii pe viata ori a unei rente viagere. Prezumtia opereaza numai in favoarea descendentilor, ascendentilor privilegiati si a sotului supravietuitor al defunctului, daca acestia nu au consimtit la instrainare".


Daca nu si pretul e serios, poate exista si dovada platii pretului, nu.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Iunie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare cu uzufruct viager Florin_IT Florin_IT Parintii mi-au vandut un apartament cu clauza de uzufruct viager. Am platit un pret rezonabil pe el ( 66 % din pretul de ghid notarial ), avand in vedere ca nu ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare - donatie mascata ncc alexandru08 alexandru08 Exista doi frati.Mama i-a \"vandut\" prin contract de vanzare cumparare unuia dintre frati un apartament cu clauza de abitatie viagera. (baiatul devenind nud ... (vezi toată discuția)
Contract v/c parinte-fiu valeriaa valeriaa Buna ziua. Am doi copii majori. Eu si sotul meu dorim sa-i lasam unuia o casa la tara si celuilalt un apartament de 4 ori mai scump. Cum trebuie sa procedam ... (vezi toată discuția)