avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... executat silit,fara sa fiu anuntat,fara sa am ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

executat silit,fara sa fiu anuntat,fara sa am hotararea primita :buna ziua.as dori sa ma ajute cineva si pe mine cu o informatie(eventual ...

buna ziua.as dori sa ma ajute cineva si pe mine cu o informatie(eventual cu privire la o lege care permite sau nu : legea nr ,art.alin.)privind executare silita pentru cheltuieli de judecata,desi eu,inca,nu am primit comunicarea hotararii judecatoresti de la recursul facut de mine.este legal sa mi se faca executare silita in aceasta situatie?am fost la tribunalul bucuresti si mi s-a spus ca nu am primit deoarece judecatorul in cauza,inca nu a motivat decizia.ce trebuie sa fac si unde pot gasi ajutor?stima
Buna ziua,
Apelati la un avocat si contestati, daca aveti motive, executarea silita.
pai eu asta vreau sa aflu.este legal ce a facut executorul?specific ca m-am trezit cu decizia de executare si conturile poprite,fara a primi nici macar vreu act de ceea ce vor.nu am primit nici somatie de plata,nici chemare in judecata,absolut nimic.stima

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Apelati la un avocat si contestati, daca aveti motive, executarea silita.

eu asta intrebam,domnule Ionut.am motive?din ceea ce am descris pe scurt?raspunsul dvs nu ma ajuta sa inteleg ceea ce trebuie sa inteleg.trebuie sa fac contestatie?este ilegal ce a facut?daca nu stiu,pt ce fac contestatie?doar ca sa bag alti bani la avocat?si daca ii platesc degeaba?lamuriri.stima
Ultima modificare: Joi, 1 Iulie 2021
dannyell1977, utilizator
Si daca primeati nu mai avea ce executa ca lichidati conturile...
Nu stiu ce datorii aveti, cat a trecut de la ultima plata... si de aceea am spus sa apelati la avocat.
Dar atentie cand o faceti ca aveti un termen limita in care sa contestati executarea, dupa nu mai aveti ce face.
Ultima modificare: Joi, 1 Iulie 2021
Ionut.ion, utilizator
Numai instanta poate verifica in cadrul contestației la executare legalitatea executării silite făcute de un executor.Fara a merge la un avocat pt o consultație în care sa povestiți situatia dvs cand a fost făcut creditul,cand ati achitat ultima rata nu aveti cum sa va lămuriți..
Ultima modificare: Joi, 1 Iulie 2021
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita Lentian Lentian Buna ziua, Am avut un contract de credit incheiat in 2007 cu o banca( descoperit de cont de 3 salarii) pe care nu l-am platit la timp pentru ca am intrat in ... (vezi toată discuția)
Doresc sa stiu daca ma incadrez in termenul de prescriptie al unei datorii cochintu cochintu buna ziua.as dori sa ma informez asupra unui anumit lucru.am achizitionat in anul 2006 un card de cumparaturide la o anumita banca cu care am achizitionat un ... (vezi toată discuția)
Despre executarea silita ROMANFLORIN ROMANFLORIN am contestat executarea silita (cerand anularea somatiei, suspendarea oricaror forme de executare, anularea actelor de executare si tuturor cheltuililor ... (vezi toată discuția)