Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... executat silit,fara sa fiu anuntat,fara sa am ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

executat silit,fara sa fiu anuntat,fara sa am hotararea primita :buna ziua.as dori sa ma ajute cineva si pe mine cu o informatie(eventual ...

buna ziua.as dori sa ma ajute cineva si pe mine cu o informatie(eventual cu privire la o lege care permite sau nu : legea nr ,art.alin.)privind executare silita pentru cheltuieli de judecata,desi eu,inca,nu am primit comunicarea hotararii judecatoresti de la recursul facut de mine.este legal sa mi se faca executare silita in aceasta situatie?am fost la tribunalul bucuresti si mi s-a spus ca nu am primit deoarece judecatorul in cauza,inca nu a motivat decizia.ce trebuie sa fac si unde pot gasi ajutor?stima
Buna ziua,
Apelati la un avocat si contestati, daca aveti motive, executarea silita.
pai eu asta vreau sa aflu.este legal ce a facut executorul?specific ca m-am trezit cu decizia de executare si conturile poprite,fara a primi nici macar vreu act de ceea ce vor.nu am primit nici somatie de plata,nici chemare in judecata,absolut nimic.stima

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Apelati la un avocat si contestati, daca aveti motive, executarea silita.

eu asta intrebam,domnule Ionut.am motive?din ceea ce am descris pe scurt?raspunsul dvs nu ma ajuta sa inteleg ceea ce trebuie sa inteleg.trebuie sa fac contestatie?este ilegal ce a facut?daca nu stiu,pt ce fac contestatie?doar ca sa bag alti bani la avocat?si daca ii platesc degeaba?lamuriri.stima
dannyell1977, utilizator
Si daca primeati nu mai avea ce executa ca lichidati conturile...
Nu stiu ce datorii aveti, cat a trecut de la ultima plata... si de aceea am spus sa apelati la avocat.
Dar atentie cand o faceti ca aveti un termen limita in care sa contestati executarea, dupa nu mai aveti ce face.
Ionut.ion, utilizator
Numai instanta poate verifica in cadrul contestației la executare legalitatea executării silite făcute de un executor.Fara a merge la un avocat pt o consultație în care sa povestiți situatia dvs cand a fost făcut creditul,cand ati achitat ultima rata nu aveti cum sa va lămuriți..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat