avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Salut, Media a postat o filmare de a mea fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Salut, Media a postat o filmare de a mea fara consimtamantul ...

Salut,

Media a postat o filmare de a mea fara consimtamantul meu. Cum as putea proceda, ce as putea invoca pentru a le cere despagubiri?

Le puteti transmite o notificare scrisa. Aratati in concret faptul ca acea filmare va apartine, iar aceasta a fost preluata fara consimtamantul dv. Cat despre despagubiri, acestea trebuie sa fie rezonabile si proportionale cu prejudiciul concret cauzat.
Pentru faptul ca si-au facut rating si bani pe ceva ce nu le apartine fara a le oferi filmarea sau a o posta pe undeva.

Prejudiciu concret ar fi aflarea adresei de unde s-a facut filmarea si razbunarea autorului faptei (care a fost filmat)
Exista temei legal pt promovarea unei actiuni prin care să solicitați daune morale,este un proces care necesită avocat nu asa cum visează justitiabilii cu ,,modele" copiate de pe net si sfaturi smulse în parcare unui vecin avocat.Sumele care se acordă ca daune morale sunt în general mici iar prejudiciul suferit tb dovedit .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Jurisprudenta cedo - prejudicii morale marin.nicodim marin.nicodim Am citit acum cativa ani un articol ce avea ca subiect jurisprudenta CEDO referitor la prejudiciul moral. Era vorba despre principiul conform caruia ... (vezi toată discuția)
Daune morale se poate cere? _Alin_ _Alin_ Conform Legii Contenciosului Administrativ (Lg 554/2004, art 1), se prevede urmatoarele: (1) Orice persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau ... (vezi toată discuția)
Daune morale barandaniel barandaniel cum poti obtine daune morale daca esti victima unui abuz de drept procesual? (vezi toată discuția)