Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara, Sunt insarcinata in 8 sapt , sarcina ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara, Sunt insarcinata in 8 sapt , sarcina obtinuta prin ...

Buna seara,
Sunt insarcinata in 8 sapt , sarcina obtinuta prin fertilizare in Vitro si considerata sarcina cu risc. Vreau sa intru in concediu de risc , dar nu stiu cum se calculeaza veniturile din acest moment . Mentionez ca salariul meu este format din parte fixa si comision , si nu stiu daca se ia in considerare si comisionul sau decat partea fixa.
Cuantumul brut al indemnizației de risc maternal este 75% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de asigurare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

Model de calcul
[ link extern ] /