avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. O casa in valoare de 150.000,vândută ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. O casa in valoare de 150.000,vândută fictiv pe 10.000euro,se ...

Buna ziua. O casa in valoare de 150.000,vândută fictiv pe 10.000euro,se poate anula contractul de vânzare cumpărare? Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Florin Cornea , Consilier juridic 19:43, 13 Iulie 2021
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce parere as avea? V-as respinge actiunea din start.
In 99% din cazuri, partile sunt avertizate de notar ca nu e ok o astfel de vanzare. Si cu toate astea se insista si se staruie, pe principiul "asa vreau eu/asta e vointa mea, care-i problema?".
Chiar saptamana trecuta a postat un user foarte recalcitrant care voia sa vanda copilului un apartament in Bucuresti,, la pretul de 5.000 euro.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu sunt recalcitrant. Doar că îmi pare rău că am pierdut casa de 200k pt dragostea din tei. Daca dragoste nu mai am,măcar casa.

raluk0207 a scris:

Ce parere as avea? V-as respinge actiunea din start.
In 99% din cazuri, partile sunt avertizate de notar ca nu e ok o astfel de vanzare. Si cu toate astea se insista si se staruie, pe principiul "asa vreau eu/asta e vointa mea, care-i problema?".
Chiar saptamana trecuta a postat un user foarte recalcitrant care voia sa vanda copilului un apartament in Bucuresti,, la pretul de 5.000 euro.


5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca declarati in instanta ca asta a fost vointa dvs. pierdeti din start.Prin urmare aveti nevoie de un avocat care sa demonstreze cumva ca pretul neserios de datoreaza unui dol sau unui viciu de consimtamint care a dus la incheierea unui astfel de contract de vinzare-cumparare. '' Puteti incerca, depinde de cum va aprecia judecatorul insa aveti in vedere ca Înalta Curte a apreciat că vilitatea preţului (un preţ mai mic care nu reprezintă echivalentul valoric al lucrului vândut) nu afectează validitatea convenţiei, un astfel de preţ neputând fi considerat neserios în situaţia în care există raporturi apropiate între părţi. -Decizia 3493/2013 ICCj ''
Ultima modificare: Luni, 12 Iulie 2021
Florin Cornea , Consilier juridic
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe langa tot ce s-a scris, deodata cu promovarea litigiului, incercati sa notati procesul spre opozabilitate in coala de carte funciara a imobilului.
eu stiam ca nu e frumos sa se ceara cadourile inapoi :D

Alte discuții în legătură

Pret neserios? geo125879 geo125879 Pretul dintr-un contract de v-c mai mic decat cel din precontract (inscris sub semnatura privata: cumparator, vanzator, agentie) poate fi considerat pret ... (vezi toată discuția)
Bună seara. se poate face vânzare cumpărare între parinti ... Leea91 Leea91 Bună seara. Se poate face vânzare cumpărare între parinti și copil, părintii sunt lucizi,tineri și vor sa ii facă act de vânzare cumpărare dar nu la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am vandut o vila fiicei mele la un pret preferential. ... raicuraisa1 raicuraisa1 Buna ziua. Am vandut o vila fiicei mele la un pret preferential. Nu am prevazut nici o clauza viagera. Locuiesc in aceasta vila, neaband alta casa. Acum ea ... (vezi toată discuția)