avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. O casa in valoare de 150.000,vândută ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. O casa in valoare de 150.000,vândută fictiv pe 10.000euro,se ...

Buna ziua. O casa in valoare de 150.000,vândută fictiv pe 10.000euro,se poate anula contractul de vânzare cumpărare? Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Florin Cornea , Consilier juridic 19:43, 13 Iulie 2021
N-o fi froomos. Dar ...
Art. 1.638. - NCC
Prestația primită sau executată în temeiul unei cauze ilicite sau imorale rămâne întotdeauna supusă restituirii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Clauza ilicita clar nu e, Daca o iubea asa tare, nu era nici imoral :)))

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

N-o fi froomos. Dar ...
Art. 1.638. - NCC
Prestația primită sau executată în temeiul unei cauze ilicite sau imorale rămâne întotdeauna supusă restituirii.

Ceea ce ati trait dvs alaturi de acea persoana din pacate nu e dragoste, din moment ce v-a cerut asemenea "dovezi". In secunda 2 dupa ce a emis asemenea pretentii, ar fi trebuit sa renuntati la ea ca nu are moralitate etc.
Cred ca merita sa incercati sa recuperati casa, ce mai aveti de pierdut, deja ati pierdut.
Nu trebuiesc lasate lucrurile asa, fara lupta, sunt poate 1% sanse, actionati-o in judecata, este escrocherie.
Succes!


mitzunator86 a scris:

Nu. Actul a fost încheiat între prostul de mine și fosta iubita. Am "vândut" casa ei,că sa nu mă părăsească. Și logic că după ne-am despărțit ,iar eu am rămas fără casă.Vointa reală a mea nu a fost,dar dacă nu făceam așa,nu voia să mai fin împreună.

Cauza era cam imorala as zice.Santaj sau escrocherie sentimentala.Dar va fi cam greu de demonstrat.Va sustine ca din moment ce era vorba de iubire si relatii apropiate , a inteles victima , din propria vointa exprimata in fata notarului , sa-i vinda imobilul la acel pret.Bineinteles ca trebuie incercat.Va fi vorba si de o taxa de timbru la valoare.Dar sint intr-adevar lectii de viata care costa scump.Inarmati-va cu probe, inregistrari, martori , etc. si un avocat bun caci altfel sanse mici.Trebuie dovedita cauza imorala.
Eh, lăsați, ca și domnul era bărbat în toată firea.
Nu e ca și când era vreun copil, sa fie escrocat sentimental.
Șantajul presupune amenințarea cu un rău.
Ultima modificare: Marți, 13 Iulie 2021
raluk0207, utilizator

Alte discuții în legătură

Pret neserios? geo125879 geo125879 Pretul dintr-un contract de v-c mai mic decat cel din precontract (inscris sub semnatura privata: cumparator, vanzator, agentie) poate fi considerat pret ... (vezi toată discuția)
Bună seara. se poate face vânzare cumpărare între parinti ... Leea91 Leea91 Bună seara. Se poate face vânzare cumpărare între parinti și copil, părintii sunt lucizi,tineri și vor sa ii facă act de vânzare cumpărare dar nu la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am vandut o vila fiicei mele la un pret preferential. ... raicuraisa1 raicuraisa1 Buna ziua. Am vandut o vila fiicei mele la un pret preferential. Nu am prevazut nici o clauza viagera. Locuiesc in aceasta vila, neaband alta casa. Acum ea ... (vezi toată discuția)