Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... platirea carti de munca individual
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

platirea carti de munca individual

as vrea sa stiu daca pot sa imi platesc cartea de munca singura fara a fii angajata undeva si daca pot cat ma costa cat la suta din salariu presupun ca pe minim pe economie se calculeaza si as vrea sa mai stiu de ce benefici as avea parte in afara de vechime ?
Puteti face un contract de asigurare sociala cu Casa Nationala de Pensii. Mergeti la Camera de Munca de care apartineti.
Cota de contributie este de 31,3% din salariul minim brut pe economie, in prezent 600 lei, deci platiti lunar 188 lei.
Alt beneficiu in afara de vechime in munca ( nu in profesie) nu aveti.
adutescu a scris:

Puteti face un contract de asigurare sociala cu Casa Nationala de Pensii. Mergeti la Camera de Munca de care apartineti.
Cota de contributie este de 31,3% din salariul minim brut pe economie, in prezent 600 lei, deci platiti lunar 188 lei.
Alt beneficiu in afara de vechime in munca ( nu in profesie) nu aveti.

as vrea sa stiu daca beneficiez de suventia de maternitate daca imi platesc cartea fara angajator
Din cate stiu eu nu.
Ar fi bine sa postati o intrebare mai detaliata pe forum, la Discutii juridice/Somaj, asigurari sociale si asistenta sociala.
Colegii de acolo vor sti sa va spuna exact.