avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... platirea carti de munca individual
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

platirea carti de munca individual

as vrea sa stiu daca pot sa imi platesc cartea de munca singura fara a fii angajata undeva si daca pot cat ma costa cat la suta din salariu presupun ca pe minim pe economie se calculeaza si as vrea sa mai stiu de ce benefici as avea parte in afara de vechime ?
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 17:33, 7 Ianuarie 2010
Puteti face un contract de asigurare sociala cu Casa Nationala de Pensii. Mergeti la Camera de Munca de care apartineti.
Cota de contributie este de 31,3% din salariul minim brut pe economie, in prezent 600 lei, deci platiti lunar 188 lei.
Alt beneficiu in afara de vechime in munca ( nu in profesie) nu aveti.
adutescu a scris:

Puteti face un contract de asigurare sociala cu Casa Nationala de Pensii. Mergeti la Camera de Munca de care apartineti.
Cota de contributie este de 31,3% din salariul minim brut pe economie, in prezent 600 lei, deci platiti lunar 188 lei.
Alt beneficiu in afara de vechime in munca ( nu in profesie) nu aveti.

as vrea sa stiu daca beneficiez de suventia de maternitate daca imi platesc cartea fara angajator
Din cate stiu eu nu.
Ar fi bine sa postati o intrebare mai detaliata pe forum, la Discutii juridice/Somaj, asigurari sociale si asistenta sociala.
Colegii de acolo vor sti sa va spuna exact.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie razvan017 razvan017 Daca imi bag demisia si platesc eu personal cartea de munca?? si cat timp ca sa platesc daca in caz merge sa platesc???Pot sa intru in somaj??? (vezi toată discuția)
C.a.s. gabiscriba gabiscriba Stie cineva cum pot plati impozitele ca si persoana fizica, nefiind angajat, astfel incat sa beneficiez de vechime pe cartea de munca? Ce anume trebuie platit, ... (vezi toată discuția)
Asistent social - plata contributiilor obligatorii dupa incetarea contractului de munca ora601 ora601 Buna ziua , Am o matusa cu handicap de grad 1. Aceasat este ingrijita de o persoana angajata ca si asistent social cu carte de munca. De curand am aflat ca ... (vezi toată discuția)