Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am contestat luna trecută consumul de apă facturat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am contestat luna trecută consumul de apă facturat de societatea ...

Am contestat luna trecută consumul de apă facturat de societatea de distribuție a apei care a fost de 440mc (440000 litri) apă potabilă, în condițiile în care consumul mediu în lunile anterioare a fost de 8-10 mc iar existența unei avarii este exclusă. Am solicitat o verificare metrologică a contorului iar în urma acestei operațiuni s-a emis un raport metrologic în care , la rubrica "CONSTATĂRI " se specifică faptul că erorile de măsurare sunt mai mari decât erorile maxime tolerate iar la rubrica "CONCLUZII" apare "Contor declarat RESPINS". Cum se procedează în acest caz, se face sau nu recalcularea pe baza mediei din lunile anterioare , deoarece societatea refuză acest lucru? Menționez de asemenea că după schimbarea contorului cu unul nou, consumul pe luna următoare a fost de 8mc, ceea ce confirmă faptul că nu a fost vorba de nicio avarie la branșament. Cu stimă, Dorin
Informati furnizorul de apa ca veti face o reclamatie la ANPC, daca nu se conformeaza cererii dvs. de a recalcula acel consum pe baza mediei consumurilor anterioare, deoarece apometrul respectiv a fost declarat RESPINS la verificarea metrologica. Reclamatia o puteti face aici:
[ link extern ]