avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 345 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrari contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrari contabile

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie:

Patronul unor firme(toate se afla in acelasi loc) ,are si un restaurant care factureaza catre aceste firme citez"Obiectul ctr il constituie furnizarea de servicii catering cu personal specializat catre Prestator pentru Beneficiar -denumite in continuare SERVICII"

Adica salariatii acestor firme platesc o masa la pranz ,bucataria fiind la firma BENEFICIARULUI . ..30 lei/meniu

iNTREBARE :Aceste cheltuieli este corect daca le inregistrez 628 s-au 623 deductibil/nedeductibil.


multumesc
Ultima modificare: Vineri, 9 Iulie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: violetaanna , utilizator 09:38, 9 Iulie 2021
rectific ceea ce am spus si anume .
Prestatorul face mancare pt angajatii firmelor iar Beneficiarul practic ofera aceasta mancare angajatilor.
Cum ma inregistrez ,asta este dilema mea.
Pana acum le-am inreg in 628 ded.si nu stiu cat de corect este,

Cineva spunea pe un forum ca trebuie sa le inreg pe 623 ned.,altii spun ca sunt avantaje in natura dar,ma gandesc ca ar intra in aceasta categorie ,nu stiu daca angajatorului i-ar conveni sa plateasca contributii salariale.

un sfat va rog .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O cantina la servici unde mananca salariatii Serbanstefan21 Serbanstefan21 Avem o cantina la servici unde mananca salariatii si unde bucatarii sunt de la un restaurant cu care avem ctr. Mancarea se face la cantina ... (vezi toată discuția)
Doresc sa stiu care este monografia corecta? Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua, s-a emis o factura pt meniu craciun cu angajatii firmei si nunmai . Doresc sa stiu care este monografia corecta? 623 analitic nedeductibil=401 ... (vezi toată discuția)
Inregistrare factura Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua, Am si eu o dilema si va rog sa ma ajutati in aceasta problema , Firma la care lucrez se ocupa cu constructii,patroana firmei mai are un restaurant ... (vezi toată discuția)