Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună ziua, La cât timp de la pronunțarea sentinței ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună ziua, La cât timp de la pronunțarea sentinței primești ...

Bună ziua,
La cât timp de la pronunțarea sentinței primești comunicarea la domiciliu?
Buna ziua,

După pronunțarea sentinței, instanța civilă are termen legal de 3 luni in care poate motiva hotărârea.

Daca au fost depășite aceste 3 luni puteți trimite instanței cerere prin care solicitati urgentarea motivării și comunicării hotărârii.

Daca cererea rămâne nesoluționată și se întârzie nepermis de mult, puteți apela la contestația privind tergiversarea procesului.

Imediat după motivare, vi se va trimite acasă hotărârea.