Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate fi o persoana infiata subiectul unei mosteniri ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate fi o persoana infiata subiectul unei mosteniri din partea parintilor biologici?

am fost infiata in 1988 cu schimbarea certificatului de nastere pe parintii adoptivi,practic cu drepturi depline ,ma intereseaza daca pot veni la mostenirea parintilor biologici intrucat mama mea a decedat inainte de a fi adoptata ,am fost trei frati -tatal a decedat dupa infierea mea ,cei doi frati vor sa vanda casa parinteasca iar eu nu sunt de acord consider ca mi s-arcuveni o cota de 1/5 din mostenire din partea mamei decedatainainte de infierea mea .V-as ruga sa-mi relatati cum stau lucrurile legal prin ochii profesionistilor in legi .-multumesc mult
savel.dragos@yahoo.com, utilizator
Nu aveti vocatie succesorala.
Din momentul adoptiei cu efecte depline, orice legatura legala cu parintii firesti a incetat.
Odata ce a fost incuviintata adoptia, cel adaptat ii va mosteni pe parintii adoptivi.

multumesc mult .
Și eu consider

savel.dragos@yahoo.com a scris:
... mama mea a decedat inainte de a fi adoptata

Înainte. Acesta este cuvântul cheie. Transmiterea moștenirii operează din clipa decesului celui despre a cărui moștenire este vorba. Acceptarea moștenirii are efect retroactiv.

Adopția produce efecte de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătorești prin care a fost încuviințată.

A fost emis un certificat de moștenitor după mama dvs.?
romascanu, moderator
inca nu ,dar asta urmeaza sa facem , daca am vocatie succesorala la mostenirea mamei mele decedata inainte de hotararea judecatoreasca definitiva ,alfel vor dezbate doar fratii mei ,cred ca ar fi o nedreptate sa fiu inlaturata ,mai ales ca daca se dezbatea imediat succesiunea de pe urma mortii mamei as fi dobandit cota parte - ma intreb de ce ar fi tardiv acum si ce lege i- mi anuleaza dreptul asta . cu tot respectul .
savel.dragos@yahoo.com, utilizator