avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate fi o persoana infiata subiectul unei mosteniri ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate fi o persoana infiata subiectul unei mosteniri din partea parintilor biologici?

am fost infiata in 1988 cu schimbarea certificatului de nastere pe parintii adoptivi,practic cu drepturi depline ,ma intereseaza daca pot veni la mostenirea parintilor biologici intrucat mama mea a decedat inainte de a fi adoptata ,am fost trei frati -tatal a decedat dupa infierea mea ,cei doi frati vor sa vanda casa parinteasca iar eu nu sunt de acord consider ca mi s-arcuveni o cota de 1/5 din mostenire din partea mamei decedatainainte de infierea mea .V-as ruga sa-mi relatati cum stau lucrurile legal prin ochii profesionistilor in legi .-multumesc mult
Ultima modificare: Luni, 12 Iulie 2021
savel.dragos@yahoo.com, utilizator
Cel mai recent răspuns: savel.dragos@yahoo.com , utilizator 10:15, 15 Iulie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti vocatie succesorala.
Din momentul adoptiei cu efecte depline, orice legatura legala cu parintii firesti a incetat.
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Odata ce a fost incuviintata adoptia, cel adaptat ii va mosteni pe parintii adoptivi.

multumesc mult .
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și eu consider

savel.dragos@yahoo.com a scris:
... mama mea a decedat inainte de a fi adoptata


Înainte. Acesta este cuvântul cheie. Transmiterea moștenirii operează din clipa decesului celui despre a cărui moștenire este vorba. Acceptarea moștenirii are efect retroactiv.

Adopția produce efecte de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătorești prin care a fost încuviințată.

A fost emis un certificat de moștenitor după mama dvs.?
Ultima modificare: Marți, 13 Iulie 2021
romascanu, moderator
inca nu ,dar asta urmeaza sa facem , daca am vocatie succesorala la mostenirea mamei mele decedata inainte de hotararea judecatoreasca definitiva ,alfel vor dezbate doar fratii mei ,cred ca ar fi o nedreptate sa fiu inlaturata ,mai ales ca daca se dezbatea imediat succesiunea de pe urma mortii mamei as fi dobandit cota parte - ma intreb de ce ar fi tardiv acum si ce lege i- mi anuleaza dreptul asta . cu tot respectul .
Ultima modificare: Marți, 13 Iulie 2021
savel.dragos@yahoo.com, utilizator

Alte discuții în legătură

Ce fel de adoptie s-a facut? abby abby O persoana a fost adoptata dupa ce a implinit 14 ani , de care fratele tatalui firesc , in anul 1957 . A ramas valabil certificatul de nastere al adoptatului ... (vezi toată discuția)
Drept succesoral cameliaborangic cameliaborangic Un copil infiat de matusa sa (sora mamei biologice), are dreptul la mostenire de la ambele parti (si de la mama biologica si de la matusa), daca nu s-a facut ... (vezi toată discuția)
Drepturi infiat costiconstantin costiconstantin buna ziua in anul 1978,am fost infiat de o familie cu acordul parintilor mei biologici. Dupa o luna de la infiere, mama adoptiva a decedat ,dupa moartea ... (vezi toată discuția)