Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Ce se intampla daca mama mea nu se prezinta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Ce se intampla daca mama mea nu se prezinta la notar ...

Buna ziua! Ce se intampla daca mama mea nu se prezinta la notar in cazul dezbaterii mostenirii unei surori decedate recent?Isi pierde calitatea de mostenitor?Mentionez ca nu a reusit sa se inteleaga cu ceilalti doi frati in aceasta privinta,ca atare,nu se prezinta la data stabilita de notar pentru dezbatere.
Ma scuzati!Cred ca am inteles. Daca nu depune aceasta declaratie,pierde peste un an dreptul la mostenire.Am citit mai cu atentie fiecare raspuns primit. Va multumesc mult pentru ajutor!

Daniela2275 a scris:

Si daca va da o declaratie expresa ca accepta mostenirea, in acest caz notarul mai suspenda dezbaterea? De asemenea, mama mea va trebui sa contribuie la cheltuielile dezbaterii?

Nu pierde nimic.
Este destul de greu de decăzut un moștenitor din drepturile succesorale, pe motiv ca timp de 1 an, nu a făcut absolut niciun act de acceptare tacita a succesiunii.
În plus, trebuie făcută și dovada citarii.
Ma scuzati,dar mai am o intrebare: cam ar costa un avocat care sa-i apere drepturile mamei mele in cazul in care celelalte rude merg in instanta pentru dezbaterea mostenirii? Multumesc!