avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU MEDICAL Avem un angajat cu contract de munca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU MEDICAL Avem un angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, ...

Avem un angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, data angajarii 01.03.2021.
In 1.07.2021 a venit cu CM , urgenta pana in 9.07.2021.
AcestCM trebuie platit de firma ( primele 5 zile).
Astazi ne-a transmis ca o sa aduca urmatorul CM in zilele urmatoare.
Are drepul la CM decontat de Casa de Asigurari , avand in vedere ca inca nu are stagiul de 6 luni de cotizare ? Mentionez ca angajata a venit din somaj.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:59, 13 Iulie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Are stagiu de cotizare ... va trebui sa aduca adeverinta de la AJOFM cu cuantumul si perioada pentru care a primit indemnizatie de somaj.
Ultima modificare: Luni, 12 Iulie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
adeverinta de care spuneti se obtine de la Casa Judeteana de Pensii nu de la AJOFM.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are nicio legatura casa de pensii.
Mulțumesc, e logic că nu are nimic cu casa de pensii.

Cornel Vasile a scris:

Nu are nicio legatura casa de pensii.

am avut un caz identic si in Arad de la Casa Judeteana de Pensii am obtinut stagiu, la indicatia AJOFM Arad.

Alte discuții în legătură

Carte de munca iuliavelici iuliavelici inainte de a mi se intocmi cartea de munca am avut 3 dosare de somaj si am lucrat la mai multe firme care in prezent nu cred ca mai functioneaza.am inteles ca ... (vezi toată discuția)
Calcul ajutor somaj sdaniel sdaniel Buna ziua, Din cate am inteles din discutiile de pe acest forum, calculul idemnizatiei de somaj este:75% din salariul de baza minim pe tara (450RON) la care ... (vezi toată discuția)
Stagiu cotizare pt. somaj, pentru contracte munca pe timp partial M.Dacian M.Dacian Buna Pentru a intra in somaj am citit in lege ca e nevoie de un stagiu de cotizare de 12 luni la 8 ore / zi, in ultimele 24 luni. Eu am avut in ultimele ... (vezi toată discuția)