Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU MEDICAL Avem un angajat cu contract de munca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU MEDICAL Avem un angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, ...

Avem un angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, data angajarii 01.03.2021.
In 1.07.2021 a venit cu CM , urgenta pana in 9.07.2021.
AcestCM trebuie platit de firma ( primele 5 zile).
Astazi ne-a transmis ca o sa aduca urmatorul CM in zilele urmatoare.
Are drepul la CM decontat de Casa de Asigurari , avand in vedere ca inca nu are stagiul de 6 luni de cotizare ? Mentionez ca angajata a venit din somaj.
Multumesc.
Are stagiu de cotizare ... va trebui sa aduca adeverinta de la AJOFM cu cuantumul si perioada pentru care a primit indemnizatie de somaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic
adeverinta de care spuneti se obtine de la Casa Judeteana de Pensii nu de la AJOFM.
Nu are nicio legatura casa de pensii.
Mulțumesc, e logic că nu are nimic cu casa de pensii.

Cornel Vasile a scris:

Nu are nicio legatura casa de pensii.

am avut un caz identic si in Arad de la Casa Judeteana de Pensii am obtinut stagiu, la indicatia AJOFM Arad.