Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua ! As dori sa ma lamuriti clar , va rog ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua ! As dori sa ma lamuriti clar , va rog frumos ! Sunt ...

Buna ziua ! As dori sa ma lamuriti clar , va rog frumos ! Sunt minora, am 16 ani,voi pleca in vacanta in Spania, din Romania, cu sora mea, detinand procura din partea ambilor parinti,dar la intoarcere este nevoie sa ma intorc singura pt o urgenta acasa in aceea perioada si sora mea nu poate sa ma insoteasca, ma voi intoarce cu avionul, am 16 ani, ce acte trebuie ca sa ma pot intoarce singura cu avionul in Romania sau daca este cazul de un insotitor de bord?
Pentru întoarcerea în România, nu va trebuie nimic.
Pe vameșii spanioli nu ii interesează unde călătoriți dvs, ca cetățean al altui stat, iar în România puteți întra fiind româncă.
Iar dacă citiți actul notarial de la părinți, veți constata ca se numește "declarație ", nu procura :)