Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua cu respect. Întrebat pentru o doamnă ce a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua cu respect. Întrebat pentru o doamnă ce a divorțat ...

Bună ziua cu respect. Întrebat pentru o doamnă ce a divorțat de fostul ei soț și acum e recăsătorită în urma căsătoriei având 3 copii minori .Dumneaei a divorțat de fostul soț însă notarul că prin notar a divorțat a hotărât ca cei 3 copii minori să rămână la el ca ea urmând să plătească pensie alimentară menționez ea nu are servici dar când a putut a plătit pensia și în afară de asta a fost plecată și a trimis pachete , bani la copii se i-a în considerare asta? El se poartă rău cu copii a fost protecția copilului el are salar dar trăiește cu concubina lui și din banii copiilor îi bate la mama lor are o garsonieră dar e curat e bine se poate face ceva el o amenință că o dă în judecată pentru neplata pensiei alimemtare și că va fi închisă 2 ani se poate așa ceva? Ea oare v-a avea câștig de cauză în tribunal cu ceea ce face el la copii și că trăiesc și din banii lor ???Se poate face un cont bancar separat pe numele mamei să pună bani pe el și să scoată copii mai târziu??? Vă mulțumesc frumos pentru ajutor. }
Notarul nu a hotărât nimic,nu are voie să hotărască,doamna s fost de acord să plaseze copii soțului că sa isi refacă viața probabil.Copii mănâncă,se îmbrăca,cheltuie acum,nu la majorat deci nu exista astfel de proceduri cu blocarea banilor în cont pana la 18 ani,pensia este datorată pt cheltuielile copilului.Sa faca bine dna să contacteze un avocat și să înceapă demersuri pt a solicita ca domiciliul copiilor să fie la dansa,dacă se poate ocupa de ei si are ce sa le ofere.
Da se poate ocupa de copii doar doi minori că al treilea e major dar are o locuință mică o garsonieră de 13 mp curată cu utilități. Deci are șanse? Iar cu pensia alimentară dacă a rămas în urmă poate plăti eșalonat sau trebuie tot odată că nici dumneaei nu are cine știe ce mulți bani. Mulțumesc frumos cu respect domn avocat

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Notarul nu a hotărât nimic,nu are voie să hotărască,doamna s fost de acord să plaseze copii soțului că sa isi refacă viața probabil.Copii mănâncă,se îmbrăca,cheltuie acum,nu la majorat deci nu exista astfel de proceduri cu blocarea banilor în cont pana la 18 ani,pensia este datorată pt cheltuielile copilului.Sa faca bine dna să contacteze un avocat și să înceapă demersuri pt a solicita ca domiciliul copiilor să fie la dansa,dacă se poate ocupa de ei si are ce sa le ofere.

Menționez că fostul soț și actuala concubină aplic rele tratamente celor doi minori și mai trăiesc și din alocația și bănuții lor

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Notarul nu a hotărât nimic,nu are voie să hotărască,doamna s fost de acord să plaseze copii soțului că sa isi refacă viața probabil.Copii mănâncă,se îmbrăca,cheltuie acum,nu la majorat deci nu exista astfel de proceduri cu blocarea banilor în cont pana la 18 ani,pensia este datorată pt cheltuielile copilului.Sa faca bine dna să contacteze un avocat și să înceapă demersuri pt a solicita ca domiciliul copiilor să fie la dansa,dacă se poate ocupa de ei si are ce sa le ofere.

Poate sa faca o sesizare la DGASPC din sectorul l9calitatea unde locuiesc copii în ceea ce priveste relele tratamente.La stabilirea domiciliului ar avea sanse dar depinde cati ani au copii,cati ani au trecut de candl lucuiesc cu tatăl etc..
6 ani au trecut.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Poate sa faca o sesizare la DGASPC din sectorul l9calitatea unde locuiesc copii în ceea ce priveste relele tratamente.La stabilirea domiciliului ar avea sanse dar depinde cati ani au copii,cati ani au trecut de candl lucuiesc cu tatăl etc..