Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara in timpul casatoriei

Buna ziua.
Sotul este plecat in strainatate de 4 ani. Trimitea acasa 10% din salariul lui de acolo.
Statul danez ii da alocatie pentru ca are un copil cu mine, dar pe care il cresc eu in Romania.
Toti banii pe care ii trimitea pana in ianuarie 2021 erau banii de alocatie, cu exceptia cand a platit niste rate in 2019.
Deoarece in dosarul de alocatie de acolo la el e bifat "casatorit" si la mine "altele", am sesizat autoritatile daneze si am cerut explicatii. Dansii au decis ca incepand din ianuarie 2021 sa iau eu alocatia daneza.
Din decembrie, de cand l-au chemat autoritatile de acolo sa dea explicatii, imi tot scrie sa divortez.
Intrebarea este daca pot cere pensie alimentara in timpul casatoriei, avand in vedere ca el spune ca nu are servici (desi chiar daca nu ar avea, dar nu cred asta, statul danez da ajutor de somaj 70% din ultimul salariu timp de pana la 4 ani, deci ar avea bani), alocatia daneza intarzie sa apara iar eu de la el din ianuarie nu am mai primit niciun ban.
Si de ced insista brusc sa divortam cand autoritatile de acolo s-au sesizat?
Sper sa ma puteti ajuta.
Multumesc.
1. Se poate cere întreținere chiar dacă nu ați divorțat încă.
2. De unde să știm noi, niște străini de pe internet, de ce insistă soțul Dvs. să divorțeze?