Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Copii trecuți la taxa de salubrizare?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Copii trecuți la taxa de salubrizare?

Este legal ca un copil de o lună jumătate și un copil de 2 ani jumătate sa fie trecuți la taxa de salubrizare?
george-neagu, moderator
Din cate stiu, taxa de salubritate se plateste pe membru de familie, indiferent de varsta. Personal mi se pare corect, avand in vedere cate deseuri genereaza un copil tinand cont numai de scutecele de unica folosinta pe langa altele.
Ce scrie in contractul dvs de salubritate?
Este taxă la primărie, nu contract cu o firmă. Între firmă de salubrizare și client a întrat primăria. Inițial, adică primii 2 ani, au spus ca nu se iau în calcul copii mici, iar anul ăsta am plătit și pentru ei. Am vorbit la firma de salubrizare iar ei au spus ca primăriile stabilesc valoarea pe membru.
Conform dispozitii in vigoare taxa de salbritate se achita in functie de numarul membrilor de familie indiferent de varsta
De ce, nu? Ei nu produc deseuri? Te-ai nascut, esti taxat!
Iulian MANEA, Contabil