Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa specială de salubritate plătită pe numărul de ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa specială de salubritate plătită pe numărul de persoane.

Bună ziua!
În legătură cu noua taxa specială de salubritate vă scriu, aș vrea să vă întreb dacă este legal să fim taxați în funcție de membrii/gospodărie și nu în funcție de volumul ridicat.
Suntem o familie de 5 membrii,care selectează pe fracții deșeurile din gospodărie astfel încât la săptămână ni se ridică doar jumătate de pubelă de deșeu mixt,nereciclabil.
Vă dau și exemplul altei gospodării,cu doar două persoane, care nu selectează și aruncă o cantitate mixtă mai mare dar plătește mai puțin.
Recent s-a luat decizia ca această taxă să fie plătită către primăria orașului iar aceasta, să plătească firmei care colectează în funcție de volumul ridicat de pe raza orașului.
Este legal ca noi, consumatorii casnici să fim taxați astfel, netinandu-se cont de faptul că trebuie să reciclăm și ce se poate face în acest caz?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns
george-neagu, moderator
Buna ziua!
In orasul meu taxa pentru gunoi este pe numar de persoane.Asa a fost mereu,indiferent care a fost sau este firma de salubritate.
~ Conținut șters la cerere ~