Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Am o întrebare: Să presupunem că am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Am o întrebare: Să presupunem că am cumpărat ...

Moștenitor apărut după vânzarea proprietății.

Bună seara!
Am o întrebare:
Să presupunem că am cumpărat o proprietate de la cineva care deține un act de moștenitor prin succesiune. După cumpărare apare un alt moștenitor care a fost omis la dezbatere (martori mincinoși la notar, etc) care acționează în instanță pt a anula actul de moștenitor al fostului proprietar și câștigă. În ce fel mă afectează acest lucru pe mine, noul proprietar?
Mulțumesc frumos.
GabMax, utilizator
Buna seara,

Moștenitorul care a obținut anularea certificatului de moștenitor ar putea incerca sa introducă o cerere de chemare în judecată împotriva dvs pentru a solicita anularea contractului de vânzare.

Însă atât timp cât nu dovedește reaua dvs credință, însemnând faptul că ați știut că exista un alt moștenitor și ați acceptat să incheiati contractul de vânzare în frauda lui, in principiu, acțiunea lui nu va avea succes.
Mulțumesc frumos.
Daca se solicita doar anulara certifiactului de mostenitor, nu si a actului de vanzare subsecvent, nu aveti nici o problema. Daca se solicita si anularea contractului de vanzare, va trebui sa demonstrati ca ati fost de buna credinta, respectiv ca nu ati stiut si nu ati avut de unde sa stiti despre existenta mostenitorului omis.
Mulțumesc frumos.

MihailZC a scris:

Daca se solicita doar anulara certifiactului de mostenitor, nu si a actului de vanzare subsecvent, nu aveti nici o problema. Daca se solicita si anularea contractului de vanzare, va trebui sa demonstrati ca ati fost de buna credinta, respectiv ca nu ati stiut si nu ati avut de unde sa stiti despre existenta mostenitorului omis.