avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Am o întrebare: Să presupunem că am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Am o întrebare: Să presupunem că am cumpărat ...

Moștenitor apărut după vânzarea proprietății.


Bună seara!
Am o întrebare:
Să presupunem că am cumpărat o proprietate de la cineva care deține un act de moștenitor prin succesiune. După cumpărare apare un alt moștenitor care a fost omis la dezbatere (martori mincinoși la notar, etc) care acționează în instanță pt a anula actul de moștenitor al fostului proprietar și câștigă. În ce fel mă afectează acest lucru pe mine, noul proprietar?
Mulțumesc frumos.
Ultima modificare: Joi, 15 Iulie 2021
GabMax, utilizator
Cel mai recent răspuns: GabMax , utilizator 16:45, 16 Iulie 2021
Buna seara,

Moștenitorul care a obținut anularea certificatului de moștenitor ar putea incerca sa introducă o cerere de chemare în judecată împotriva dvs pentru a solicita anularea contractului de vânzare.

Însă atât timp cât nu dovedește reaua dvs credință, însemnând faptul că ați știut că exista un alt moștenitor și ați acceptat să incheiati contractul de vânzare în frauda lui, in principiu, acțiunea lui nu va avea succes.
Mulțumesc frumos.
Daca se solicita doar anulara certifiactului de mostenitor, nu si a actului de vanzare subsecvent, nu aveti nici o problema. Daca se solicita si anularea contractului de vanzare, va trebui sa demonstrati ca ati fost de buna credinta, respectiv ca nu ati stiut si nu ati avut de unde sa stiti despre existenta mostenitorului omis.
Mulțumesc frumos.

MihailZC a scris:

Daca se solicita doar anulara certifiactului de mostenitor, nu si a actului de vanzare subsecvent, nu aveti nici o problema. Daca se solicita si anularea contractului de vanzare, va trebui sa demonstrati ca ati fost de buna credinta, respectiv ca nu ati stiut si nu ati avut de unde sa stiti despre existenta mostenitorului omis.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu un apartament DRAGUS.FLORIN@YAHOO.COM DRAGUS.FLORIN@YAHOO.COM Am cumparat un apartament anul trecut, iar acum a aparut sora fostului proprietar care sustine ca este si ea mostenitoare la acest apartament si ca fratele ei ... (vezi toată discuția)
Anulare contract vanzare cumparare Stefan  adrian Stefan adrian acum 6 luni am cumparat o casa cu acte notariale cu extras de carte funciara curat am intabulat nu am avut nicio problema dupa 3 luni am vandut imobilul nici ... (vezi toată discuția)
Fratele meu a dezbatut mostenirea fara mine, ce pot face? (urgent !!!) cristina_F20 cristina_F20 Buna ziua. Am o foarte mare pb. Am un frate, care a dezbatut mostenirea, adica apartamentul parintilor ( decedati) si la notar nu m-a declarat si pe mine. A ... (vezi toată discuția)