Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept mostenire? In anul 2013 am divortat. In timpul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept mostenire? In anul 2013 am divortat. In timpul casatoriei ...

Drept mostenire?
In anul 2013 am divortat. In timpul casatoriei noastre, sotul a mostenit cota parte din 2 apartamente. Nu am facut partaj dupa divort. Am vreun drept sau vreo obligatie cu privire la mostenirile fostului sot?
Daca doar sotul a mostenit cota parte din apartamente, dvs nu aveti niciun drept la mostenirile respective.
Nu aveti nici drepturi si nici obligatii. Nu aveati de ce sa faceti partaj cat nu ati avut bunuri comune si nici nu il mosteniti pe fostul sot.

Eu nu puteam sa mostenesc si eu cota parte din cele 2 apartamente? Apartamentele au ramas in urma decesului socrului meu de atunci.
Se poate mosteni fostul sot? in ce cazuri?
Nu se poate mosteni sotul (se mosteneste doar sotul de la data decesului). Bunurile mostenite de soti sunt bunuri proprii ale dvs deci nu aveti nici un drept asupra lor, poate sa face ce vrea cu ele. La data decesului fostului sot, daca nu le instraineaza pana atunci, bunurile vor fi mostenite de catre copiii sai (impreuna cu o eventuala sotie, daca se recasatoreste pana la data decesului).