avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... contestatie stb
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

contestatie stb

contestatie stb
Buna ziua in data de 26 iulie am circulat pe linia tramvaiului 41 ,Nu circul frecvent cu transportul in comun ,la urcare am vrut sa validez cardul si am contatat ca nu mai am calatarii si am vrut sa dau msj pt a achita dupa tel contravaloarea tichetului ,timp in care sau urcat si controlorii ,o doamna frustrata care pana sa ii dau sent msj-ului a inceput sa faca atmosfera....am refuzat sa semnez amenda si azi am primit-o prin posta ora din procesul verbal este 8;32(desi era cel putin 8:40) si eu am primit msj ca am calatorie valabila la8;31.. pot face contestatie?
Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 16 Iulie 2021
anamihai, utilizator
Eu zic ca nu, sms-ul se trimite inainte de urcarea in tramvai, nu dupa urcare...
[ link extern ]
Si cardurile se pot verifica si la punctele de incarcare, nu doar in autovehicule.

Si contestatia se poate face, dar personal nu vad sanse de castig...
Ultima modificare: Vineri, 16 Iulie 2021
Ionut.ion, utilizator
Daca aveati bilet la 8.31 faceți contestatie.
Ultima modificare: Vineri, 16 Iulie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ziua buna! va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in urma unei ... Robsi Robsi Ziua buna! Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in urma unei situatii foarte neplacute azi, in urma cu 2 ore, cu 2 controlori STB pe linia tramvaiului ... (vezi toată discuția)
Taxa/amenda stb Nelu7 Nelu7 Buna ziua, Va rog respectuos sa ma ajutati cu o consultanta asupra situatiei urmatoare : Am urcat in autobuzul STB, mi-am cautat loc, apoi am trimis sms-ul ... (vezi toată discuția)
Amenda stb freedom1776 freedom1776 Buna ziua, astazi am intampinat o situatie cel putin neplacuta in STB. Veneam de la facultate si am luat tramvaiul 41 spre casa. Cand am ajuns pe burduf am ... (vezi toată discuția)