Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare cetatean strain
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare cetatean strain

Sunt cetatean strain dintr-o tara non UE si sunt in Romania pentru a face rezidentiatul intr-un spital de stat din Bucuresti.Doresc sa stiu daca:
1. eu ca medic rezident cetatean strain am dreptul la un salariu lunar?
2. care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc?
3. unde ma pot adresa pentru rezolvarea acestei situatii?
4. ce text de lege?
art. 36 din Codul muncii, care prevede: „Cetatenii straini si apatrizii pot fi angajati prin contract individual de munca in baza permisului de munca eliberat potrivit legii“.
Reglementarea actuala a angajarii strainilor este cuprinsa in Ordonanta de urgenta nr. 56/2007 privind incadrarea in munca si detasarea strainilor pe teritoriul Romaniei, publicata in Monitorul Oficial nr. 424 din 26 iunie 2007