Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decapitalizarea firmei si incapacitate de plata catre ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decapitalizarea firmei si incapacitate de plata catre furnizori de catre un actionar.

Buna ziua,

Societate cu 2 actionari (A-25%, B-75%)

Actionarul B scoate bani din conturile societatii (sume totale ce depasesc 10.000 E) cu titlu de imprumut de-a lungul ultimelor 4 luni de zile. Acesta actioneaza fara a instiinta actionarul A si in ciuda faptului ca societatea are la momentul respectiv facturi scadente. De asemenea, nu exista nici un document intern semnat în spatele acestor tranzactii.
Aceasta actiune duce la decapitalizarea firmei si de asemenea firma ajunge in incapacitate de plata catre furnizori, incapacitate de a achizitiona stoc nou si incapacitate de a plati angajatii.

Intrebarea 1:
Actionarul A, ce actioneaza in interesul societatii, poate actiona in vreun fel pentru a opri Actionarul B din a mai scoate bani din societate?
Intrebarea 2:
Actionarul A poate fi afectat in vreun fel (penal) de actiunile actionarului B?
Intrebarea 3:
Caror institutii se poate indrepta Actionarul A pentru a solicita ajutor?

george-neagu, moderator
Buna seara,

Este cineva care ar putea sa ma ajute cu un raspuns?

Multumesc!
In problema expusa, conteaza foarte mult cine este administratorul societății. De asemenea, eventualele actiuni care pot fi intreprinse se vor face de catre administrator, nu de catre asociat. Cumva asociatul (banuiesc ca este vorba de S.R.L. nu S.A.) este si administrator unic? Puteti da mai multe delatii privind acele retrageri? Acordarea de imprumurturi de catre societate administratorilor sau asociatilor/ actionarilor nu este permisa. Intreb pentru ca ar putea fi vorba de restituiri ale unor imprumurturi pe care B le-a facut societatii de-a lungul timpului, in baza unor contracte de imprumut. Dati, va rog, un pic mai multe detalii.