Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plata creditului in caz de deces..
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plata creditului in caz de deces..

Buna seara!Am si eu o problema...mama mea a decedat in luna septembrie si avea un credit la o banca si deasemeni avea si asigurare medicala!
Cum se procedeaza...ce se intampla cu datoria ei la banca?Mentionez ca a decedat datorita unei boli grave!
Nu exista claritate in expuneri.
Frica/teama? - nu aveti de ce.In cel mai ghinionist caz(nu rau,nu nefericit) ,daca in polita exista neregulile discutate, sau clauze de excludere pentru boli cronice la data asigurarii, asiguratorul va refuza plata creditului restant.In acest caz, solicitati bancii o reesalonare, in limita ratelor pe care ati putea sa le platiti, in calitate de mostenitori ai defunctei.Oricum trebuie sa anuntati banca privind decesul .
Neavand detalii privind polita/clauzele, puteti solicita informatii direct de la asigurator, pentru eventualitatea incheierii unei astfel de polite, primind toate lamuririle necesare, la intrebarile/ipotezele pe care le cunoasteti deja.
Va multumesc pentru raspuns....asa am sa fac....!
miriam_mir, utilizator